Sprawdzonym i cenionym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się ciepłem ogrzewanej podłogi – ale nie tylko! – są elektryczne maty grzewcze podłogowe.
Ich podstawową zaletą jest prosty montaż, dzięki czemu matę grzewczą układa się szybko i bezbłędnie. W ciągu tego samego dnia można rozpocząć kładzenie kafelków! Jeśli kupujesz matę po raz pierwszy, i jesteś ciekaw, w jak wielu miejscach się sprawdzi, ten artykuł jest dla Ciebie.
Mata elektryczna jest z zasady bardzo cienka i w przypadku mat produkcji Heat Decor jej wysokość warunkuje izolowany teflonem kabel grzejny 2 x 3 mm. W efekcie wysokość podłogi nie ulega znacznej zmianie po zamontowaniu podłogówki. Poza przewodem grzejnym, mata składa się z odpowiednio gęstej, samoprzylepnej siatki z tworzywa sztucznego ułatwiającej montaż i równomierne rozłożenie kabla.
Do zasilania maty grzewczej odpowiedni jest prąd pobierany bezpośrednio z sieci. Mata w zestawie gotowym do montażu ma odpowiedni do przyłączenia kabel oraz akcesoria. Po samodzielnym ułożeniu maty niezbędna jest jednak pomoc elektryka z uprawnieniami, by dokonać przyłączenia do sieci.
Po włączeniu i nastawieniu pożądanej temperatury na termostacie mata ogrzewa np. łazienkę dając przyjemny efekt ciepłej podłogi. Równomierne ogrzewanie płaszczyznowe zapobiega również ruchom konwekcyjnym powietrza, które powodują tradycyjne grzejniki umiejscowione punktowo. Minimalizuje to unoszenie kurzu i ułatwia utrzymanie czystości.
Mata grzewcza zapewnia ogrzewanie akumulacyjne. Generowane przez nią ciepło gromadzi się w podłodze i stopniowo przenika do pomieszczenia. Pozwala to na efektywne korzystanie z II taryfy, gdy połączymy matę z inteligentnym termostatem.
Mata grzejna staje się obecnie bardzo chętnie wybieraną alternatywą dla klasycznej podłogówki zasilanej wodą lub glikolem. Inwestorzy doceniają uniwersalny charakter oraz łatwość montażu takich systemów wszędzie tam, gdzie planowane są płytki ceramiczne, gresowe lub kamienne. Jakie to pomieszczenia?
Najczęściej są to łazienki, co nie jest zaskoczeniem. Poza nimi mata grzewcza znajduje zastosowanie również w garażach, suszarniach i pomieszczeniach roboczych. Sprawdza się tam, gdzie utrzymanie stałej, równomiernie rozłożonej temperatury bez unoszenia kurzu i pyłu jest wskazane. Sprzyja osuszaniu pomieszczeń o okresowo zwiększonej wilgoci. Zapobiega ich biologicznej erozji.
Podsumowując zalety, które cechują ogrzewanie elektryczne oparte na macie grzewczej:
Niekwestionowaną zaletą wyboru maty elektrycznej jest również wydajność energetyczna. Niemal 100% energii elektrycznej zamienia ona w ciepło.
Pojęcia mata grzewcza i folia grzewcza jest często stosowane zamiennie, ale w rzeczywistości są to dwa różne urządzenia, do różnego zastosowania. Różnice między nimi wyjaśniamy w tekście pt. “Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.
Jak już wspominaliśmy, matę pokrywa wijący się regularnie przewód grzewczy zakończonych kablem zasilającym. W tym miejscu należy zaznaczyć, że na rynku dostępne są produkty zasilane jednostronnie oraz maty elektryczne dwustronne. Zaletą tego pierwszego rozwiązania jest z pewnością łatwiejszy montaż, gdyż taka mata posiada jeden przewód zasilający. Dwustronnie zasilane maty podłogowe mają z reguły większą długość maksymalną oraz często są cieńsze. To wydaje się korzystniejszym wariantem w sytuacji, gdy zbyt duże podniesienie poziomu podłogi nie wchodzi w grę.
Przeglądając różne oferty szybko dostrzeżesz, że dominują w nich dwie moce – 150 W i 170 W – są one dostosowane do łazienek. W szczegółowym doborze mocy i rozkładu maty dobrze jest natomiast skorzystać z opcji indywidualnej wyceny z projektem.
Wraz z wyborem maty grzewczej warto zastanowić się nad odpowiednim termostatem. Na temat tych małych, ale kluczowych w systemach grzewczych na podczerwień systemów możecie przeczytać w tekście “Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?“.