Na rynku dostępnych jest obecnie kilka różnych systemów grzewczych opartych na podczerwieni. Ich wspólną zaletą jest ekonomiczność oraz to, że ciepło przekazują bezpośrednio przez fale podczerwone. Dzięki temu nie wywołują konwekcyjnego ruchu powietrza. W tradycyjnych systemach grzewczych właśnie ta wymuszona cyrkulacja powietrza odpowiada za unoszenie kurzu i roztoczy, nasilając objawy alergiczne. Tymczasem panele grzewcze czy folie na podczerwień – to prawdziwie dyskretne ogrzewanie.
Ciekawą i bardzo estetyczną odmianą ogrzewania na podczerwień są cienkie panele grzewcze zwane też zwyczajowo grzejnikami. Ze względu na modny wygląd i łatwość montażu cieszą się ogromną popularnością. Kto je najchętniej kupuje? Właściciele domów, biur oraz pomieszczeń reprezentacyjnych takich jak np. recepcja hotelu czy elegancka restauracja. Chcesz się dowiedzieć, czy to produkt dla ciebie? Czytaj dalej!
W ogrzewaniu podczerwienią nie dochodzi do ogrzewania powietrza, jak ma to miejsce w systemach konwekcyjnych. Metalowy lub szklany panel emituje promieniowanie podczerwone, które oddziałuje bezpośrednio na obiekty o dużej gęstości. W naszym typowym otoczeniu są to ściany czy meble, a także ludzie, rośliny i zwierzęta.
Zieleń doniczkowa rośnie szybciej, gdy dociera do niej promieniowanie infraczerwone. Przyciąga też ono ciepłolubne zwierzęta domowe. My odczuwamy je natychmiast po włączeniu jego źródła. To przyjemne odczucie przypomina sytuację, gdy wychodzimy z chłodnego cienia na słońce. Tu warto zaznaczyć jedno: opalając się latem, stosujemy specjalne kremy, prawda? Chronią nas one przed promieniowaniem ultrafioletowym. Promieniowanie podczerwone natomiast bez względu na czas ekspozycji jest dla nas korzystne. Czy na pewno?
Czy ogrzewanie elektryczne na podczerwień jest opłacalne? Oczywiście, że tak! O szczegółach można przeczytać w tekście “Ekologiczne ogrzewanie domu, fotowoltaika, jakie koszty?“.
Wręcz przeciwnie! Pisaliśmy o tym już wielokrotnie, jednak wciąż spotykamy się z pytaniami, czy np. wywołuje raka. Nic bardziej błędnego. Każda nowa technologia budzi obawy, to naturalne. Jednak wbrew pozorom promieniowanie na podczerwień samo w sobie nowe nie jest. Generowały je już znane nam z domów dziadków piece kaflowe! Ponadto od milionów lat jest naturalnym elementem spektrum promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię.
W medycynie promieniowanie podczerwone znajduje wiele pozytywnych zastosowań leczniczych. Regularne i długie naświetlanie nim poprawia krążenie, zmniejsza bóle pourazowe, łagodzi choroby reumatyczne i zmniejsza napięcie w ciele. Zamiast wysuszonego tradycyjnym ogrzewaniem powietrza zyskujemy zatem – lepsze samopoczucie na co dzień!
Wszystkie profesjonalne systemy ogrzewania na podczerwień są skonstruowane w ten sposób, by dostarczać do pomieszczeń tylko tyle ciepła, ile jest nam potrzebne do komfortowego samopoczucia. To gwarantuje ich ekonomiczność i sprawia, że żaden z elementów systemu i jego otoczenia nie ulega przegrzaniu.
O wpływie ogrzewania na podczerwień na zdrowie piszemy szerzej w tekście pt. “Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie“.
Panele na podczerwień w połączeniu ogrzewaniem podłogowym na podczerwień pozwalają całkowicie wyeliminować z wnętrz instalacje rurowe, grzejniki oraz wszelkie pozostałe archaiczne urządzenia grzewcze, typowe dla instalacji konwekcyjnych, czyli np. piece, kotły, podajniki i zbiorniki na opał.
Dzięki efektywnej zamianie energii elektrycznej na cieplną te nowoczesne grzejniki są korzystne w eksploatacji, trzymając rachunki za prąd na przystępnym dla każdego poziomie.
Z uwagi na swój nowoczesny design i grubość nie większą niż 18 mm panel na podczerwień pełni też funkcję dekoracyjną nadając pomieszczeniu atrakcyjny charakter. Ba! Może być traktowany wyłącznie jako dekoracja, gdyż swą rolę grzewczą realizuje dyskretnie. Pozostałe korzyści, jakie wynikają z zastosowania takiej innowacyjnej instalacji grzewczej, znajdziesz poniżej.
Poprawia się jakość powietrza w domu
Jak już wspominaliśmy, panel na podczerwień nie ogrzewa powietrza, więc jednocześnie nie osusza go i nie powoduje unoszenia się kurzu ani roztoczy. Rzadziej odczujesz potrzebę włączenia oczyszczacza powietrza a nawilżacze mogą okazać się zbędne.
Grzejniki na podczerwień oszczędzają energię elektryczną
Dzięki nowoczesnej technologii, panele na podczerwień stały się bardzo sprawnymi i niezwykle wydajnymi urządzeniami grzewczymi. Do ogrzania 10m2 powierzchni wystarczy ok. 700W, podczas gdy konwencjonalne instalacje wymagają aż 2000W.
Zamontujesz panel grzewczy z większą swobodą wyboru miejsca
Ze względu na to, że zajmują niewielką przestrzeń od ściany, panele na podczerwień dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Możesz z powodzeniem instalować je w korytarzach i w ciągach komunikacyjnych wewnątrz biur czy na ścianach w miejsce obrazów jako element ozdobny.
Gdzie najlepiej zamontować grzejnik elektryczny na podczerwień? Wszystko opisaliśmy w tekście pt. “Gdzie zamontować grzejnik na podczerwień? Przykłady“.
Masz szeroki wybór wzorów i kolorów
Grzejnik na podczerwień może imitować dowolny materiał wykończeniowy. W zależności od Twoich preferencji możesz wybierać spośród produktów pokrytych szklaną powłoką, metalowymi komponentami lub zamówić wariant o oryginalnej ceramicznej powierzchni imitującej np. marmur calacatta czy statuario.
Wykorzystasz efektywnie ekologiczne źródła energii
Niewielki pobór energii elektrycznej powoduje, że panele grzewcze na podczerwień doskonale współpracują z instalacjami fotowoltaicznymi. Można je spotkać w zeroenergetycznych domach i budynkach NZEB. Połączone z inteligentnymi rozwiązaniami sterującymi domem zapewniają przyjemne ciepło dopasowane do pory dnia.
Ogrzewanie bez tajemnic
Konstrukcja grzejnika na podczerwień jest bardzo prosta. Najlepsze z nich zawierają termostat regulujący osobno temperaturę jego powierzchni i pomieszczenia. To zapewnia, że jest bezpieczny np. dla dzieci, które nigdy się nim nie poparzą. Dołączany jest do nich zestaw montażowy. Można je montować zarówno poziomo jak i pionowo. Ich żywotność sięga 30 lat. Elementem grzejnym emitującym podczerwień jest kabel wolframowy. To ten sam metal, który spotykamy w klasycznych żarówkach.
Skoro ogrzewanie podczerwienią odsłoniło swoje tajemnice, to warto dowiedzieć się co cechuje idealny system grzewczy na podczerwień? Temat przybliżamy w tekście pt. “Nowoczesne ogrzewanie domu powinno mieć te 3 cechy“.
Grzejniki elektryczne na podczerwień – duży wybór i atrakcyjne ceny
Czy rozważasz montaż ogrzewania podczerwienią w swoim domu? Zastanawiasz się, jak dobrać panele, by cieszyć się komfortem cieplnym i nie dopłacać do systemów grzewczych w przyszłości? Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc doświadczonych ekspertów! Chcesz wybrać samodzielnie? W naszym sklepie online znajdziesz klasyczne oraz najbardziej cenione dekoracyjne i szklane panele grzewcze na podczerwień.