Ruszył nabór do programu Ciepłe Mieszkanie

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił rozpoczęcie naboru wniosków do programu priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie”. Zapowiadany kilka miesięcy temu program ma na celu wymianę starych pieców węglowych – kopciuchów, w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Czy program ma szansę powtórzyć sukces bliźniaczego „Czystego Powietrza”?

Ruszył nabór do programu “Ciepłe Mieszkanie“, który został zapowiedziany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚGW) kilka miesięcy temu. Rządowy program skierowany jest do właścicieli lokali mieszczących się w budynkach wielorodzinnych, którzy posiadają piece węglowe starego typu, czyli tzw. kopciuchy. Co ważne, w programie mogą także uczestniczyć osoby posiadające mieszkanie własnościowe spółdzielcze. Oprócz tego program ma poprawić efektywność energetyczną lokali mieszkalnych.

Program jest właściwie bliźniaczy do „Czystego Powietrza”, którego beneficjentami są właściciele domów jednorodzinnych. Założenia i cele obu rządowych dofinansowań są bardzo zbliżone. Program „Czyste Powietrze” cieszy się do dzisiaj ogromną popularnością, więc można spodziewać się, że „Ciepłe Mieszkanie” powtórzy jego sukces, zwłaszcza, że dotychczas właściciele mieszkań nie mieli przypisanego wsparcia rządowego na wymianę przestarzałego źródła ciepła. 

Popularność programu “Czyste Powietrze” sprawiła, że obecnie prowadzona jest już jego czwarta edycja. W międzyczasie rząd postanowił uruchomić program “Czyste Powietrze Plus”, w którym mogą uczestniczyć osoby, które nie mają wystarczających środków własnych na uczestnictwo w “Czystym Powietrzu”. Temat ten podejmowaliśmy w tekście pt. “Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie, zasady“. 

Ciepłe Mieszkanie i jego wsparcie

Na stronie nfośgw czytamy, że program „Ciepłe Mieszkanie” ma wspierać wymianę starego źródła ogrzewania na nowoczesne systemy grzewcze, które są bardziej wydajne oraz nie emitują dwutlenku węgla do atmosfery oraz innych szkodliwych dla naszego środowiska substancji, które przyczyniają się do powstawania smogu. NFOŚWG zapowiada, że z rządowego programu skorzysta „co najmniej 80 tys. lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych”. 

„Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe. Przeznaczamy kwotę 1,4 mld złotych na działania, dzięki którym właściciele takich mieszkań będą mogli ogrzać się zdecydowanie wydajniej, korzystając z bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania swoich mieszkań. Dofinansowanie w programie „Ciepłe Mieszkanie” to uzupełnienie oferty względem wdrażanego już od 2018 r. programu „Czyste Powietrze” i kolejny krok w szeregu działań, których efektem ma być poprawa stanu powietrza w Polsce. Liczymy, że i tym razem Polacy chętnie skorzystają z oferowanej formy uzyskania bezzwrotnych dotacji i rozpoczną remonty w swoich domach” – powiedziała minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa. 

Wysokość dotacji w Ciepłym Mieszkaniu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje, że wysokość dotacji będzie zależała od dochodów osoby ubiegającej się o dofinansowanie. Może ona wynosić od 15 do nawet 37,5 tys. złotych. Na co beneficjent będzie mógł przeznaczyć dotacje? Zgodnie z informacjami ze strony NFOŚGW środki będą mogły być przeznaczone na: 

 • Kondensacyjny kocioł gazowy
 • Pompa ciepła powietrze – powietrze oraz powietrze – woda
 • Kocioł na pellet o podwyższonym standardzie
 • Ogrzewanie elektryczne
 • Podłączenie lokalu do efektywnego, wspólnego źródła ciepła
 • Wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła

Jak widać, głównym priorytetem programu jest wymiana przestarzałego źródła ciepła na nowoczesny system grzewczy, ale nie są to jedyne cele programu. Pieniądze będzie można również wykorzystać na poprawę efektywności energetycznej, więc każdy właściciel lokalu mieszkalnego będzie mógł przeznaczyć dodatkowo pieniądze na: 

 • Zakup, wymianę i montaż stolarki okiennej
 • Zakup, wymianę i montaż stolarki drzwiowej

Warty uwagi jest fakt, że zgodnie z regulaminem programu „Ciepłe Mieszkanie” jego głównym celem jest wymiana źródeł ciepła. Dodatkowe prace takie jak wymiana stolarki mogą być przeprowadzone pod warunkiem wykonania podstawowych prac, tj. wymiany źródła ciepła. 

Jak zostać beneficjentem i gdzie składać wniosek

Dla wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych, którzy kwalifikują się do programu „Ciepłe Mieszkanie” kluczowa informacja dotyczy tego gdzie składać wniosek i kto go rozpatruje. Pieniądze z programu są dystrybuowane przez gminy, ponieważ to one mają najlepszą wiedzę o potrzebach właścicieli lokali mieszkalnych. To gminy wnioskują do właściwego oddziału NFOŚGW o przyznanie środków potrzebnych do realizacji programu. A środków jest sporo, ponieważ budżet programu wynosi 1,4 mld złotych. 

Nabór do programu i ocenę wniosków beneficjentów końcowych przeprowadza gmina, która zakwalifikuje się do dofinansowania, więc to tam trzeba składać wniosek. Gminy mogą aplikować o przyznanie środków do oddziałów wojewódzkich NFOŚGW w sposób ciągły, w dwóch naborach.

Pierwszy będzie prowadzony do 31 grudnia 2022 roku, a drugi – w zależności od dostępności środków – do 31 grudnia 2023 roku. Co ciekawe, to gminy same określają terminy składania wniosków przez mieszkańców, a informacje o nich znajdą się na stronie właściwej gminy. Zważając na to, że drugi nabór jest uzależniony od pozostałych środków, to lepiej nie zwlekać ze złożeniem wniosku, ponieważ później pula pieniędzy może się wyczerpać. 

Dodatkowe środki dla beneficjentów końcowych

Warto wspomnieć, że jeśli beneficjent końcowy programu zamieszkuje gminę, która znajduje się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin, to może wnioskować o jeszcze wyższe dofinansowanie. Lista gmin znajduje się na stronie programu „Ciepłe Mieszkanie”. Poziomy dofinansowania zostały podzielone według kryterium dochodów: 

Poziom 1 – podstawowy: beneficjenci końcowi, których roczne dochody nie przekraczają 120 tys. złotych. Przy czym w tym przypadku brany jest pod uwagę tylko dochód beneficjenta końcowego, a nie w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego. W takim przypadku dofinansowanie wyniesie: 

 • Do 30 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 15 tys. złotych.
 • Do 35 proc. kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 17,5 tys. złotych dla miejscowości ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 2 – podwyższony przeznaczony jest dla właścicieli lokali mieszkalnych, których roczny dochód nie przekracza kwoty: 

 • 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 2342 zł w gospodarstwie jednoosobowym

W powyższym przypadku dofinansowanie wyniesie: 

 • Do 60 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 tys. złotych
 • Do 65 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 26,9 tys. złotych dla miejscowości ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Poziom 3 – najwyższy przeznaczony jest dla właścicieli mieszkań, których dochody roczne nie przekraczają kwoty: 

 •  900 zł w gospodarstwie wieloosobowym
 • 1260 w gospodarstwie jednoosobowym
 • lub jest ustalone prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego

Dofinansowanie na poziomie najwyższym wynosi: 

 • Do 90 proc. kosztów, ale nie więcej niż 37,5 tys. złotych
 • Do 95 proc. kosztów, ale nie więcej niż 39,9 tys. złotych dla miejscowości ujętych na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin

Niezależnie od progu, wszyscy beneficjenci zobowiązują się, że po zakończeniu inwestycji w mieszkaniu nie zostanie zainstalowane żadne źródło ciepła o klasie niższej 5 (według normy EN 303-5). 

Nie zapominajmy o termomodernizacji

Dotychczas właściciele mieszkań nie mieli możliwości uczestniczenia w programach dofinansowania do wymiany przestarzałych źródeł ciepła, więc uruchomienie źródła finansowania dla nich może tylko cieszyć. Nie można jednak zapominać, że efektywność nowego systemu grzewczego jest ściśle uzależniona od termomodernizacji budynku. Termomodernizacja dla mieszkań jest zresztą tak samo ważna w odniesieniu do efektywności źródła ciepła jak dla domów jednorodzinnych i nie ma tu w zasadzie żadnej różnicy.  

O znaczeniu termomodernizacji oraz uldze termomodernizacyjnej pisaliśmy na naszym blogu w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”. 

Wymieniając ogrzewanie na nowoczesny system grzewczy np. na podczerwień, który doskonale sprawdzi się w dobrze wyizolowanym bloku czy kamienicy, zapewniamy sobie nie tylko oszczędność, ale komfort. Posiadanie w mieszkaniu pieca kaflowego, który zajmuje sporo miejsca jest nie tylko niewygodne, ale także nieopłacalne. Trzeba bowiem pamiętać, że większość miast w Polsce wprowadza ograniczenia, a nawet zakazy palenia węglem i drewnem, więc siłą rzeczy dni kopciuchów w polskich miastach są i tak policzone. 

Dlaczego podczerwień?

W przeciwieństwie do innych systemów grzewczych, podczerwień nie zajmuje miejsca – tak jak na przykład pompa ciepła. Folie grzewcze na podczerwień montowane są pod podłogą, więc nie ma mowy o zajmowaniu dodatkowej przestrzeni, która w mieszkaniach jest przecież ograniczona. W lokalach mieszkaniowych o mniejszym metrażu każdy centymetr dodatkowej przestrzeni jest na wagę złota. 

System grzewczy na podczerwień, to przede wszystkim spokój na całe życie, ponieważ jest to jedyna technologia dostępna obecnie na rynku, która nie wymaga serwisu ani napraw. Jak to możliwe? Folie grzewcze nie posiadają części mechanicznych, więc nie zachodzi ryzyko ich zużycia lub uszkodzenia. W związku z tym inwestując w folie grzewcze na podczerwień płacimy wyłącznie za produkt oraz oczywiście za prąd. Jednak jego zużycie nie musi wcale oznaczać dziury w domowym budżecie, ponieważ tak jak wspomnieliśmy wcześniej – wszystko zależy od termomodernizacji budynku. 

Koszt materiałów niezbędnych do instalacji nowoczesnego ogrzewania foliami grzewczymi można obliczyć natychmiast sięgając po Kalkulator kosztów ogrzewania – polecamy!

Źródła: czystepowietrze.gov.pl, gov.pl, globenergia.pl