Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie, zasady

Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała uruchomienie ulepszonego programu wymiany źródeł ogrzewania. Jest to Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie, zasady którego mają znacząco skrócić czas oczekiwania na dotacje na wymianę pieca. Część pieniędzy będzie dostępne jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Rząd zamierza przeznaczyć na ten cel prawie 2 mld złotych! Kto je otrzyma?

Start programu Czyste Powietrze Plus został ogłoszony w sobotę 2 lipca 2022 roku podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Radomiu. Jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, które ogrzewane są kotłami na paliwo stałe, tzw. kopciuchami. Swoją niechlubną nazwę zawdzięczają temu, że stanowią źródło niskiej emisji pyłów, z których powstaje smog. Program Czyste Powietrze Plus będzie zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkie oddziały.

„Były już trzy główne parametry, główne grupy programu Czyste Powietrze. Dzisiaj wprowadzamy program Czyste Powietrze Plus. Plus to jest po pierwsze możliwość prefinansowania. Już 15 lipca będzie można złożyć kompleksowy wniosek w programie Czyste Powietrze” – powiedziała minister Anna Moskwa.

Czyste Powietrze Plus – gdzie złożyć wniosek

Wniosek do programu Czyste Powietrze Plus składamy tą samą ścieżką, co dotąd do programu Czyste Powietrze. Czyli przez internet, w urzędzie (osobiście lub pocztą) albo w banku. To w praktyce ten sam program, różniący się tylko sposobem na dofinansowanieZasady w wersji Plus są takie, że część pieniędzy otrzymamy przed rozpoczęciem inwestycji w wymianę źródeł ciepła.

Program Czyste Powietrze Plus daje szansę na szybkie prefinansowanie do 50 proc. całkowitej kwoty wszystkich prac. To oznacza, że materiały konieczne do rozpoczęcia remontu kupimy już za dotacje. Nie potrzebujemy sięgać po własne oszczędności. Druga część kwoty zostanie przekazana beneficjentowi po zakończeniu wszystkich prac objętych rządowym dofinansowaniem.

Czyste Powietrze Plus – kwota dofinansowania

Została też podwyższona wysokość dofinansowania, która wyniesie nawet 90 proc. kosztu inwestycji. Tym samym kwota wsparcia może wynieść nawet 70 tys. złotych.

„Istotą tego programu jest to, że dajemy przedpłatę, czyli uruchamiamy dotację jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji, co pomoże osobom najuboższym. Tym, którzy chcą wymienić piec w swoim domu, ale często nie mają pieniędzy, żeby podjąć się takiej inwestycji z własnych środków. Przeznaczamy kwotę 1,8 miliarda złotych na to działanie. Liczymy, że dzięki temu jeszcze tego lata i tej jesieni rozpoczną się remonty w polskich domach. Szacujemy, że ponad 37 tysięcy rodzin w całej Polsce może skorzystać z programu i przejść na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania swoich domów” – powiedziała Anna Moskwa.

Dla kogo Czyste Powietrze Plus – zasady

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zasady nowego programu są tożsame z tymi dla beneficjentów 2 i 3 części programu Czyste Powietrze.

Program dostępny jest natomiast wyłącznie dla nowych osób starających się o dofinansowanie. Czyli tych, które wcześniej z Czystego Powietrza nie korzystały.

Aby otrzymać prefinansowanie należy przesłać wniosek o dotację umowy zawartej z wykonawcą, który ma przeprowadzić konkretne prace. Warto zaznaczyć, że każdy beneficjent programu Czyste Powietrze Plus będzie mógł zawrzeć maksymalnie 3 umowy z wykonawcami. Umowy te koniecznie należy dodać do składanego wniosku. Umowy powinny zawierać konto bankowe wykonawcy. Kwota dotacji będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy, z którym osoba biorąca udział w programie podpisze umowę.

Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie dla mniej zamożnych

Uruchomienie nowego programu wsparcia do wymiany pieców ma na celu wsparcie osób, które dysponują mniejszymi środkami na wymianę starych kotłów na nowoczesne ogrzewanie.

„Przypomnę, że 25 stycznia br. uruchomiliśmy zmiany na rzecz najmniej zamożnych właścicieli domów jednorodzinnych, czyli finansowe wsparcie wymiany pieca i ocieplenia domu. Obecnie sprawiamy, że remont będzie można jeszcze szybciej i sprawniej przeprowadzić, dysponując niemal od razu dużą częścią pieniędzy z dotacji” – powiedział Paweł Mirowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Wnioski będzie można składać od 15 lipca 2022 roku za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie NFOSiGW. Dokumenty będzie można podpisać elektronicznie bądź wydrukować i złożyć wniosek osobiście lub przesłać pocztą.

Rozpatrywanie wniosków ma potrwać maksymalnie do 14 dni. Po podpisaniu umowy z klientem urząd w ciągu następnych dwóch tygodni przeleje zaliczkę na konto wykonawcy. Po zakończeniu prac, beneficjent będzie musiał złożyć wniosek końcowy zawierający fakturę, protokół odbioru oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego. Wypłacenie drugiej transzy pomocy finansowej nastąpi w terminie około 30 dni od złożenia wniosku.

Nowoczesne ogrzewanie w każdym polskim domu

Uruchomienie programu Czyste Powietrze Plus będzie dla wielu osób dodatkowym argumentem przemawiającym za wymianą starego kopciucha na nowoczesne ogrzewanie. Obecnie na rynku jest dostępnych sporo różnych systemów grzewczych, wachlarz możliwości jest więc spory. Jak chętnie są wybierane na dofinansowanie z Czystego Powietrza opisaliśmy w artykule: „Wymiana źródeł ciepła – ile pieniędzy, ranking, do kiedy”.

Właściciele budynków, którzy decydują się na wymianę źródła ciepła mogą także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, której zasady wraz z przykładem rozliczenia przedstawiliśmy dokładnie w tekście pt. „Ulga termomodernizacyjna – co można odliczyć? Przykłady”.

Wybór odpowiedniego źródła ciepła to trudna i przede wszystkim odpowiedzialna decyzja. Na samym początku warto zdać sobie sprawę, że obojętnie jaką technologię wybierzemy, to pozostanie ona z nami przez wiele kolejnych lat. Trzeba wziąć to pod uwagę i bardzo dobrze nie tylko przemyśleć wybór, ale także przeliczyć wszystkie koszty – zarówno te początkowe, jak i koszty eksploatacji, przeglądów czy potencjalnych awarii. I tak na przykład szeroko reklamowane obecnie pompy ciepła są urządzeniami, które, wraz z całą instalacją, wymagają przeglądów, co generuje regularne dodatkowe koszty. Inne rozwiązania, na przykład folie grzewcze, serwisowania ani wymiany elementów już nie wymagają, bo nic się praktycznie w nich nie zużywa na przestrzeni dziesięcioleci.

Czy elektryczne ogrzewanie podłogowe jest opłacalne w zestawieniu z innymi typami nowoczesnego ogrzewania, policzyliśmy w artykule: „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”.

Co zamiast starego pieca?

Temat wyboru systemu ogrzewania w starym domu, w którym przeprowadzono prace termomodernizacyjne poruszyliśmy w tekście: „Jakie ogrzewanie do starego domu po termomodernizacji?”. Znajdziemy tam szczegółowe porównanie najpopularniejszych systemów grzewczych oraz ich kosztów ze zwróceniem uwagi na wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

Koszt materiałów niezbędnych do instalacji nowoczesnego ogrzewania foliami grzewczymi można obliczyć natychmiast sięgając po Kalkulator kosztów ogrzewania – polecamy!

Źródła: gov.pl, gramwzielone.pl, forsal.pl