Planując zeroenergetyczny dom zwielokrotnisz oszczędności łącząc różne czyste technologie, które są przyjazne dla środowiska. Świetnie kalkuluje się ogrzewanie domu elektryczne i fotowoltaika. Pod warunkiem jednak, że zdecydujemy się na system, którego sednem jest folia grzewcza. Jak to działa w praktyce? Przeczytaj!
Ogrzewanie elektryczne – kotłownia odchodzi do muzeum technologii grzewczej
Wydajny, bezobsługowy, a do tego energooszczędny system grzewczy w domu bez kotła na paliwo stałe, rur, komina i kaloryferów? To możliwe, jeśli zamiast tradycyjnej instalacji centralnego ogrzewania wybierzesz podłogówkę opartą o folie na podczerwień. Koszt materiałów oraz instalacji jest mniejszy niż w przypadku jakiegokolwiek porównywalnego rozwiązania.
Cały system jest ukryty pod podłogami, więc zyskujemy więcej przestrzeni do aranżacji. Razem z izolacją zajmuje pod podłogą pływającą nie więcej niż… 8 milimetrów!
A co z kafelkami w łazience. a może też w kuchni lub przedpokoju? Tu opcje są dwie: można zastosować maty grzewcze lub… również folię grzewczą, pod warunkiem wszakże, że jest dedykowana pod wylewkę. Takim produktem może pochwalić się obecnie tylko Heat Decor. To folia nowej generacji HD-EPL. Jest odpowiednio wzmocniona i objęta gwarancją 25 lat. Można śmiało kłaść ją pod kafelki i wylewkę, a także pod deskę wielowarstwową. Inną z kolei nowość, najtrwalszą folię grzejną HD-PRO, można kłaść pod panelami winylowymi SPC nawet o grubości 4 mm! Została objęta gwarancją 30-letnią.
Bez względu na rodzaj podłogi – w całym domu możemy kłaść folię grzewczą.
Boisz się o ceny prądu? Oszczędność wynikająca z niskich kosztów materiałów oraz instalacji zostanie „zjedzona” przez ceny prądu dopiero… po 10-15 latach! A w tym czasie inne systemy nadają się już do serwisowania lub wymiany, co generuje koszty. Tymczasem system oparty na folii grzewczej… pracuje dalej! Bez serwisowania. Jego całościowy koszt pozostaje więc niski. Oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią termoizolację, co w nowoczesnych domach jest już jednak standardem.
Koszty użytkowania systemu grzewczego z folią grzewczą spadną do zera, gdy zdecydujesz się na fotowoltaikę.
Dom zeroenergetyczny, to idealne miejsce do zastosowania folii grzewczych na podczerwień. Jak to wygląda w praktyce dowiesz się z tekstu pt. “Czym ogrzewać dom zeroemisyjny?“.
Fotowoltaika – darmowy prąd ze Słońca
Przydomowa elektrownia słoneczna, wyposażona w moduły fotowoltaiczne, zamienia energię emitowaną przez promieniowanie słoneczne w prąd elektryczny. Od kilku lat obserwujemy w naszym kraju prawdziwy boom na instalacje PV, pozwalające całkowicie lub częściowo uniezależnić się od dostaw prądu z sieci. Ten trend dodatkowo podgrzewają dopłaty z programów wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła.
Oprócz obniżenia miesięcznych kosztów utrzymania domu i uzyskania wolności energetycznej, fotowoltaika ma jeszcze jedną, istotną zaletę – pozwala produkować prąd bez szkodliwego wpływu na środowisko. To czysta energia.
Korzyści z łączenia fotowoltaiki z ogrzewaniem na podczerwień
Obydwie omówione wyżej technologie możesz połączyć z korzyścią dla środowiska i swojego portfela. Elektryczne ogrzewanie podłogowe i panele fotowoltaiczne wzajemnie się dopełniają, prowadząc do znaczącego obniżenia miesięcznego kosztu eksploatacji budynku. Przy odpowiednim skalkulowaniu i doborze paneli fotowoltaicznych, koszty ogrzewania spadną do zera, a temperatura pomieszczeń pozostanie odpowiednio wysoka.
W niektórych lokalizacjach bardzo ważną zaletą integracji obu systemów jest możliwość utrzymywania ciągłości pracy grzewczej ogrzewania elektrycznego nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu. Fotowoltaika w takim miejscu powinna być uzupełniona o specjalne akumulatory z inteligentną kontrolą zużycia prądu w całym budynku.
Zasilanie ogrzewania podłogowego z paneli słonecznych daje również większe możliwości kontroli zużycia energii elektrycznej we własnym gospodarstwie domowym. Niewątpliwy bonus stanowi niezależność energetyczna, którą można w ten sposób osiągnąć.
Jak fotowoltaika współpracuje z elektrycznym ogrzewaniem na podczerwień? Wyjaśnienie znajdziecie w tekście pt. “Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: wszystko, co musisz wiedzieć“.
Fotowoltaika i ogrzewanie domu – jak dobrać parametry obu instalacji?
Planując podłączenie systemu grzewczego z folią grzejną do domowego systemu fotowoltaicznego, należy sprawdzić jego całościową moc. Pozwoli to wyposażyć dom w odpowiednią liczbę paneli, zapewniając wystarczającą ilość prądu ogrzewaniu i pozostałym sprzętom elektrycznym w budynku.
Jeśli podłogówka na podczerwień już pracuje w Twoim domu, przed zainwestowaniem w fotowoltaikę przenalizuj faktyczne zużycie energii. Dzięki temu właściwie ocenisz zapotrzebowanie i wyliczysz miesięczne oszczędności na ogrzewaniu w sezonie grzewczym oraz poza nim.
W przypadku wątpliwości, każdy posiadacz systemów na podczerwień Heat Decor uzyska od nas wsparcie w określeniu zapotrzebowania energetycznego, które generują.
Ekologiczne ogrzewanie podłogowe i moduły PV
Moduły fotowoltaiczne PV i folia na podczerwień to idealne połączenie dla domów i obiektów usługowych takich jak biura, sklepy czy magazyny. Produkcja prądu w domowej instalacji PV ma charakter zeroemisyjny – w jej trakcie nie wydziela się dwutlenek węgla ani pyły.
Oprócz korzyści ekologicznych niewątpliwą zaletą połączenia obu systemów jest szeroka możliwość ich rozbudowy. Instalacje na podczerwień mają charakter modułowy, więc w każdej chwili możesz położyć folię w kolejnych pomieszczeniach, w nowych przybudówkach, i to nie tylko pod podłogą, ale też w suficie czy ścianach.
Ogrzewanie na podczerwień, inteligentne sterowanie temperaturą – sprawdź naszą ofertę
Heat Decor to sprawdzony dostawca autorskich rozwiązań z dziedziny ekologicznego ogrzewania dla domów i mieszkań. Zapewniamy szeroki wybór folii grzewczych, a także grzejników na podczerwień i mat grzejnych. Oferujemy również montaż na terenie całej Polski. Jesteśmy zieloną rewolucją w technologiach grzewczych!
W naszym asortymencie znajdziesz również termostaty oraz pozostałe akcesoria niezbędne do stworzenia idealnie zbalansowanego systemu grzewczego na prąd. W każdej chwili możesz liczyć na fachowe doradztwo naszych ekspertów.
Posiadanie odpowiedniego termostatu do ogrzewania elektrycznego na podczerwień, to podstawa oszczędzania energii. Szczegółów na temat urządzeń sterujących temperaturą dowiecie się z tekstu pt. „Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?„.
Jeśli nie masz jeszcze czystego ogrzewania elektrycznego, zacznij od wysłania do nas zapytania o wycenę.