Ile trwa montaż ogrzewania podłogowego? Porównanie systemów ukazuje, że czas ten potrafi różnić się znacząco. Mimo tego, że ciepła podłoga staje się w polskich domach standardem, to techniczne kwestie związane z montażem podłogówki wciąż wywołują wiele pytań. Od czego zależy czas montażu ogrzewania podłogowego? Czy montaż jest skomplikowany? Jak trudno zamontować ogrzewanie podłogowe samodzielnie? Czy ogrzewanie podłogowe jest skomplikowane? To tylko niektóre z pytań, które często pojawiają się w kontekście ogrzewania podłogowego.
Ogrzewanie podłogowe zdążyło się zadomowić w wielu polskich domach – zarówno nowych, jak i tych starszych. Daje ono swobodę, ponieważ uwalnia nas od zawieszonych na ścianach kaloryferów, które mogą przeszkadzać w urządzaniu pomieszczeń, i tworzą ciemne smugi na ścianach nad nimi. Mimo, że ogrzewaniu podłogowemu nie można odmówić popularności, to wciąż powracają te same pytania, na które poszukujemy odpowiedzi.
- Czas montażu ogrzewania podłogowego zależy nie tylko od sprawności ekipy montażowej, ale też od zastosowanego systemu grzewczego.
- Miejsce montażu - montaż ogrzewania zawsze jest złożonym procesem wymagającym zaplanowania, ale nie każdy system wymaga montażu w całym budynku jednocześnie czy osobnego miejsca na urządzenie grzewcze.
- Złożoność systemu - to, jak skomplikowane, a więc narażone na nieprzewidziane awarie, jest ogrzewanie podłogowe, zależy od rozkładu pomieszczeń, w którym jest montowane oraz od zastosowanego systemu grzewczego.
Wiemy zatem, że są różnice między podłogówkami, ale jaki mamy wybór? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Jakie są rodzaje ogrzewania podłogowego?
Zanim przejdziemy do konkretów, to warto uświadomić sobie, że to, co nazywamy ogrzewaniem podłogowym, to nie tylko wodna podłogówka. Na rynku jest kilka typów podłogowych systemów grzewczych, z których wyróżnić możemy:
- Ogrzewanie wodne – czyli popularna wodna podłogówka w kilku różnych systemach montażowych,
- System z folią grzewczą – nowoczesne ogrzewanie elektryczne o szerokim zastosowaniu do praktycznie każdego typu podłóg,
- Maty grzewcze – stosowane głównie bezpośrednio pod płytki.
Czym jest podłogówka z folią grzewczą? Dowiecie się tego z tekstu: „Elektryczna podłogówka z folią grzewczą – działanie i cechy”.
Ile czasu zajmuje zrobienie ogrzewania podłogowego?
W nowym domu 120 m2 w stanie surowym zamkniętym (bez wylewek) montaż ogrzewania podłogowego wodnego w systemie mokrym do etapu próby szczelności zajmuje 3-4 dni, i musi być poprzedzony montażem urządzenia grzewczego (kotła lub pompy ciepła). W takim samym domu montaż systemu z foliami grzewczymi do pomiaru i testu instalacji grzewczej zajmie 1-2 dni i nie wymaga dodatkowych urządzeń. Skąd taka różnica? System z foliami grzewczymi ma mniejszy stopień skomplikowania niż wodna podłogówka.
Jeśli zdecydujemy się na podłogówkę wodną w pomieszczeniach, gdzie już jest posadzka, montowaną metodą frezowania, to montaż wydłuża się do 6 dni, natomiast czas montażu podłogówki w takim budynku w systemie suchym może trwać powyżej 4 dni.
System z folią grzewczą w każdym pomieszczeniu działa niezależnie i wymaga jedynie podłączenia do instalacji elektrycznej doprowadzonej już do pomieszczenia. Cała wodna podłogówka w domu stanowi jeden system i łączy się z jednym źródłem ciepła – kotłem lub pompą ciepła – i wymaga dodatkowo rozdzielacza z pompą. Podłogówka wodna nie jest też na ogół instalowana w każdym pomieszczeniu i stanowi złożony system połączeń z grzejnikami ściennymi. System z folią grzewczą pod wylewką instalowany jest na ogół w każdym pomieszczeniu nowego domu.
Gdy planujemy podłogówkę w już wybudowanym domu, pojawia się jeszcze jedno ważne pytanie, na które odpowiadamy w artykule: „Ile cm zajmuje ogrzewanie podłogowe?”.
Kiedy po wylaniu posadzki uruchomić podłogówkę
Kolejny i finalny etap montażu podłogówki to uruchomienie systemu po wylaniu posadzki. Zaczyna się zwykle 3 tygodnie po zrobieniu wylewki. Aby ogrzewanie zaczęło w pełni działać, wymagane jest najpierw tzw. sezonowanie podkładu. Jest to proces, w którym w wodnej podłogówce zatopionej już w wylewce stopniowo podwyższamy temperaturę cieczy zasilającej instalację, a potem ją stopniowo obniżamy.
Folie grzewcze na podczerwień instalowane bezpośrednio pod podłogą pływającą można uruchomić od razu po ułożeniu podłóg. Natomiast instalowane pod wylewkę umożliwiają bardzo precyzyjną kontrolę procesu uruchamiania systemu – temperatura podczas wygrzewania wylewki jest stopniowo podnoszona zgodnie z zaleceniami jej producenta. Możemy to robić zdalnie, z poziomu aplikacji.
Jakie są jeszcze różnice między wodną podłogówką, a podczerwienią? Szczegółowe porównanie obu tych systemów znajdziecie w tekście: „Ogrzewanie podczerwienią czy wodna podłogówka – porównanie”.
Czas montażu i uruchomienia wodnej podłogówki
To ile trwa montaż i uruchomienie ogrzewania podłogowego jest uzależnione od zastosowanego systemu, o czym pisaliśmy na początku tego tekstu. Wodna podłogówka jest systemem, w którym po jego montażu wymagane jest dokładne sprawdzenie szczelności instalacji. Jeśli w trakcie montażu rur do podłogówki wystąpiłaby jakaś nieszczelność, to późniejsze jej zlokalizowanie i naprawienie wymagałoby sporych nakładów.
Montaż wodnej podłogówki musi być dokładnie zaplanowany i precyzyjnie przeprowadzony. Zmiana przebiegu rurek może zakłócić działanie systemu. Jest cała lista zasad, którymi trzeba się kierować zakładając tego typu system grzewczy. Montaż wodnej podłogówki musi nastąpić po zamknięciu stanu surowego. Mówiąc wprost: to ile trwa montaż podłogówki to jedno, ale zupełnie innym tematem jest przygotowanie do tego montażu. Bez szczegółowego projektu i wiernego jego wdrożenia instalacja nie będzie działała prawidłowo.
Ile trwa montaż podłogówki z folią grzewczą?
W ogrzewaniu na podczerwień sytuacja jest zupełnie odmienna. To ile trwa montaż folii grzewczej zależy w zasadzie… od nas samych. Dlaczego od nas? Ponieważ system grzewczy na podczerwień może być zamontowany samodzielnie. Elektryk w uprawnieniami jest natomiast niezbędny do wykonania podłączenia elektrycznego. Resztę prac można wykonać samemu. Jeśli jednak decydujemy się na ekipę instalacyjną, to montaż w większości przypadków trwa 1-2 dni. Montaż odpowiednio się wydłuża przy większych powierzchniach przekraczających 150 m2.
Montaż folii grzewczych na podczerwień jest zdecydowanie mniej inwazyjny niż w przypadku wodnej podłogówki. W nowym domu można dokładnie zaplanować montaż ogrzewania, ale w przypadku remontu domu sprawa się komplikuje. Tutaj folia grzewcza na podczerwień ma dużą przewagę ze względu na elastyczność tego rozwiązania, które pozwala na jej zamontowanie w pojedynczych pomieszczeniach, a nie w całym domu. W dodatku możemy ją zamontować zarówno pod wylewką, jak i bezpośrednio pod podłogą w wybudowanym już domu. Jest to duża przewaga, ponieważ nie stanowi aż tak dużej ingerencji jak w przypadku wodnej podłogówki w systemie mokrym. Jest to szczególnie ważne dla osób, które szukają oszczędności w czasie remontu. A o te trudno, zwłaszcza, gdy chcemy wyłącznie wymienić system grzewczy, a wymieniając go musimy praktycznie rozebrać cały dom na „części pierwsze”.
Powierzchnia elementów grzewczych w podłogówce
Jest jeszcze jeden aspekt, który warto wziąć pod uwagę porównując różne rodzaje podłogówki – powierzchnia elementów grzewczych. Im mniejsza jest ich powierzchnia, tym wyższa musi być ich temperatura, by system działał efektywnie. A wyższa temperatura – to większe wydatki energii na jej uzyskanie. W przypadku folii grzewczych sam element grzewczy będzie stanowił ponad 70% powierzchni podłogi. W przypadku wodnej podłogówki – rurki z ciepłą cieczą zajmują mniej niż 15% podłogi. Co więcej, folia grzewcza grzeje tak samo na całej powierzchni, a wodna podłogówka grzeje nierównomiernie, gdyż płynąca przez nią ciecz ulega stopniowemu wychłodzeniu.
Ile trwa montaż ogrzewania podłogowego - podsumowanie
Wodna podłogówka, to system, którego czas montażu w systemie mokrym trwa 3-4 dni do próby szczelności, dla przeciętnego domu 120 m2. Natomiast montaż podłogówki z folią grzewczą do pomiaru i testu zajmie w tym przypadku 1-2 dni. Czy to jedyny powód, dla którego u boku wodnej podłogówki pojawiła się alternatywa w postaci systemu z folią grzewczą? Patrząc wyłącznie na to ile trwa montaż poszczególnych systemów, to folie grzewcze mają niezaprzeczalne zalety: etap montażu podłogówki zajmie mniej czasu, zaoszczędzimy na robociźnie i unikniemy przestojów. Ponadto folie grzewcze mają prostszą konstrukcję, przez co ryzyko awarii jest dużo mniejsze, zajmują mniej miejsca i nie wymagają dodatkowych urządzeń. Inny jest także koszt instalacji – wodna podłogówka wraz z źródłem ciepła i cała instalacją wyjdzie dużo drożej niż system z folią grzewczą.
Kluczem do sukcesu każdego ogrzewania, czy to na podczerwień, czy wodnej podłogówki, jest jednak termoizolacja. Zdanie to powtarzamy jak mantrę, ale jest ono nad wyraz prawdziwe. Dobrze ocieplony dom, to dom, z którego nie ucieka ciepło bez względu na to, co jest jego źródłem, a to znacząco obniża rachunki i jednocześnie – czyni dom bardziej przyjaznym dla natury.