Instalator folii grzewczej – w czym jest pomocny?

Choć jedną z niewątpliwych zalet ogrzewania z folią grzewczą jest możliwość samodzielnego montażu, to wiele osób woli skorzystać z pomocy profesjonalnej ekipy instalatorskiej. Kiedy warto skorzystać z usług doświadczonego instalatora? Czy instalator folii grzewczej jest pomocny w czymś jeszcze oprócz samego ułożenia systemu grzewczego? Jak sprawdzić jego kompetencje? Na te pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Instalator folii grzewczej oferuje konkretną i w wielu przypadkach niezbędną pomoc w montażu folii grzewczych na podczerwień. Przede wszystkim posiada uprawnienia SEP, konieczne do wykonywania połączeń elektrycznych. Możemy samodzielnie rozłożyć podkład izolacyjny, folię paroizolacyjną i folię grzewczą, a instalatora umówić już na samo połączenie niemal gotowego systemu z domową instalacją elektryczną. Czy to wszystko?

Oto sytuacje, w których instalator również okazuje się niezbędny, a o których na ogół nie myślimy wcześniej:

  • Wybraliśmy niestandardową podłogę lub sposób jej ułożenia i trzeba pod jej kątem dokonać korekt w projekcie ogrzewania – doświadczony instalator znajdzie najlepsze rozwiązanie dla nietypowej sytuacji.
  • Niespodzianka pod podłogą – podczas remontu okazuje się, że nie sposób określić, jak dobrze jest wyizolowane podłoże. Instalator potrafi dobrać podkład izolacyjny, który rozwiąże ten problem i ciepło nie będzie uciekać nam w dół – musi zostać uprzedzony o tym dodatkowym zadaniu.
  • Pominęliśmy sprawdzenie parametrów już istniejącej konstrukcji z płytą g-k przygotowując się do montażu ściennego folii grzewczej lub sufitowego– instalator wie, co należy sprawdzić przed przystąpieniem do montażu.
  • Po zakończeniu montażu nie mamy pewności, czy działają wszystkie pasy folii grzewczej – instalator sprawdzi to kamerą termowizyjną i wykona też pomiar rezystancji systemu, który wskazuje, czy w systemie pracują dokładnie takie folie grzewcze, jakie planowaliśmy.
  • Podłoga za bardzo się nagrzewa po uruchomieniu systemu – instalator sprawdzi, czy na termostacie temperatura podłogi została ograniczona we właściwy sposób oraz czy czujnik temperatury podłogi jest odpowiedni. W razie potrzeby wymieni czujnik lub zaprogramuje termostat.
  • Chcemy osuszyć dom lub wylewki właśnie zainstalwoanym ogrzewaniem z folią grzewczą – to może prowadzić do uszkodzenia wylewek i wytopienia termoizolacji, ale doświadczony instalator wie, jak uniknąć tego ryzyka.
  • Jest nam za zimno lub za gorąco po pierwszych tygodniach użytkowania, a system pracuje w godzinach, kiedy nikogo nie ma w domu i wydaje się to nieekonomiczne – instalator zaprogramuje termostat w najbardziej optymalny sposób.
  • System włącza się co chwilę i wyłącza a w pomieszczeniu nie jest wcale ciepło - instalator skoryguje ustawienia termostatu i sprawdzi poprawność zainstalowania czujnika temperatury podłogi.

Jak widzimy, choć systemy grzewcze na podczerwień Heat Decor można montować samodzielnie, to jeśli nie mamy smykałki do majsterkowania, lepiej skorzystać z usług instalatora folii grzewczych na wypadek sytuacji nieprzewidzianych. Ma to swoje niewątpliwe zalety i oszczędza czas.

W czym jest pomocny instalator folii grzewczej?

Sięgnięcie po profesjonalną ekipę instalacyjną daje gwarancję, że folia grzewcza zostanie zamontowana prawidłowo i zgodnie ze sztuką. Ma to duże znaczenie, ponieważ daje to pewność, że system będzie działał tak jak trzeba nawet przez parę pokoleń użytkowników. Decydując się na taki lub inny system grzewczy nie chcemy przy nim co chwilę „grzebać”, dlatego dobry instalator folii grzewczych będzie nam potrzebny tylko raz. System ten jest skonstruowany tak, że nie potrzeba późniejszych ingerencji w postaci wymiany i serwisu części. Prostota tej konstrukcji sprawia, że w rzeczywistości jest to ogrzewanie prawdziwie bezobsługowe.

O tym jak działa bezobsługowe ogrzewanie na podczerwień dowiecie się z tekstu Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania

Oprócz samego montażu folii grzewczej, ekipa montażowa odpowiada za uruchomienie i test systemu. Dzięki temu możemy od razu przekonać się, że folie grzewcze działają prawidłowo, a montaż jest przeprowadzony tak jak trzeba.

Doświadczony instalator, to także pewność, że system zostanie zamontowany szybko i „bezboleśnie”. Standardowo, folie grzewcze montuje się w czasie 1 – 2 dni, jednak dobra ekipa jest w stanie wykonać cały montaż w ciągu zaledwie jednego dnia. Oczywiście szybkość montażu uzależniona jest od wielkości pomieszczeń, w których znajdują się folie grzewcze.

Oprócz samego montażu folii grzewczej, ekipa montażowa odpowiada za uruchomienie i test systemu. Dzięki temu możemy od razu przekonać się, że folie grzewcze działają prawidłowo, a montaż jest przeprowadzony tak jak trzeba.

Dodatkowe usługi instalatorskie

Montaż folii grzewczej, to podstawa dla każdego instalatora, ale nie jest to bynajmniej jedyna usługa, którą może wykonać. Istnieje kilka dodatkowych, z których warto skorzystać, jeśli chcemy rozwiązać dany problem raz a dobrze. Co to za dodatkowe usługi? Najczęściej powtarzają się trzy.

Montaż termostatu dla już istniejącego ogrzewania

Nawet najlepiej i najdokładniej zamontowany nowoczesny system grzewczy nie będzie spełniał swojej funkcji bez termostatu. Dlatego każdy instalator w pakiecie swoich usług dodatkowych ma montaż termostatów. Czy montaż termostatu jest ważny? Tak, bardzo.

Jakie jeszcze funkcje poza sterowaniem przez termostat powinno mieć ogrzewanie na podczerwień? Dowiecie się z tekstu Nowoczesne ogrzewanie domu powinno mieć te 3 cechy.

Programowanie termostatu dla systemu z folią grzewczą

Termostat jest ważny, ponieważ jest odpowiedzialny za inteligentne sterowanie całym systemem, które zapewnia nam komfort i jednocześnie oszczędności na rachunkach. Obecnie nawet nie sam termostat, ale obsługująca go aplikacja na smartfon, jest kluczem do wykręcenia maksimum satysfakcji z nowoczesnego systemu grzewczego.

Jeśli instalator podejmuje się montażu termostatów, to warto skorzystać z jego pomocy także w zaprogramowaniu urządzenia. Prawidłowe ustawienia na termostacie są kluczem nie tylko do wygodnego i bezobsługowego działania ogrzewania na podczerwień, ale także do oszczędności.

Zaprogramowanie termostatu w sposób, który będzie dostosowany do planu dnia domowników pozwoli na realne oszczędności na kosztach ogrzewania. W jaki sposób jest to możliwe? To bardzo proste. Instalator może zaprogramować termostat w taki sposób, żeby folie grzewcze nie ogrzewały poszczególnych pomieszczeń domu, kiedy nikogo w nich nie ma. Każde z pomieszczeń może mieć inny cykl grzewczy. Ustawienie stałej godziny, w której termostat sam podwyższy temperaturę powietrza , to klucz do oszczędnego ogrzewania foliami grzewczymi na podczerwień.

Wiedza na temat programowania termostatu pozwala instalatorom „zająć się” wszystkimi termostatami inteligentnymi, które są zainstalowane w domu. Prawidłowe ustawienie termostatu to kolejna pewność, że cały system działa tak jak należy.

Jak działają najnowocześniejsze termostaty pozwalające sterować ogrzewaniem z każdego miejsca na świecie dowiecie się z tekstu Termostat do podłogówki, dwa czujniki zewnętrzne i ZigBee: czy warto?”.

Weryfikacja działania systemu grzewczego kamerą termowizyjną i pomiar rezystancji

Kupujemy sobie święty spokój na lata, gdy pozwolimy sprawdzić profesjonaliście, czy wszystko działa jak należy i czy o niczym nie zapomniano. Instalatorzy szkoleni przez Heat Decor są pod tym względem bardzo restrykcyjni. Zaufanie do produktów Heat Decor bierze się z ich niezawodności, a ta wymaga sprawdzania i wyczulenia na wszelkie trudne do przewidzenia sytuacje.

Każdy dom finalnie da się komfortowo i oszczędnie ogrzać foliami grzewczymi. Jeśli tak nie jest, to instalator szuka przyczyn:

  • w termoizolacyjności budynku,
  • w instalacji elektrycznej budynku,
  • sprawdza poprawność montażu i użytkowania.

W każdym z tych obszarów możliwe są działania naprawcze.

Sprawdzony instalator folii grzewczej - jakie ma kompetencje

To, że instalator wykonał wiele montaży folii grzewczej nie znaczy bynajmniej, że wykonał je zgodnie z najlepszymi praktykami. Instalowanie folii grzewczej jest proste, ale jak mówi przysłowie – diabeł tkwi w szczegółach. Zastosowanie nieodpowiednich konektorów, złe ich zaciśnięcie czy nieodpowiedni dobór taśmy samowulkanizującej lub nieprawidłowe poprowadzenie przewodów mogą zemścić się po latach. Żadnego z tych błędów nie zobaczymy gołym okiem, gdy system jest już zamontowany. Będą jednak prowadzić np. do punktowo wyższej temperatury, co można zobaczyć w kamerze termowizyjnej.

Aby ustrzec się takich przykrych niespodzianek, instalatora należy zapytać o posiadany certyfikat, a następnie sprawdzić firmę, która mu ten certyfikat wydała. Heat Decor stale prowadzi szkolenia certyfikujące dla instalatorów folii grzewczej.

Gdzie szukać instalatora folii grzewczej

Wraz z upowszechnianiem się systemów grzewczych opartych na foliach grzewczych przybywa też instalatorów. W chwili obecnej w każdym województwie znajdziemy kilka firm i samodzielnych specjalistów specjalizujących się w tym obszarze. Jednocześnie producenci folii grzewczej, tacy jak Heat Decor, szkolą w zakresie montażu folii grzewczej pod wylewkę, pod panele i w systemie ściennym oraz sufitowym. Jednym ze sposobów na szybkie znalezienie certyfikowanego instalatora folii grzewczej w swoim sąsiedztwie jest wysłanie zapytania do producenta.

Montaż w Krakowie, montaż w Warszawie, montaż w Suwałkach czy Karpaczu – w każdym miejscu Polski znajdzie się ktoś doświadczony.

Podsumowanie

Czy warto korzystać z usług instalatorów? I tak, i nie. Jeśli ktoś lubi majsterkować i ma smykałkę do tego, to montaż folii grzewczej będzie dla niego czystą przyjemnością. Jeśli jednak nie jesteśmy „złotymi rączkami”, to usługi instalatorów folii grzewczych będą prawdziwym wybawieniem. Wielką pomocą jest również zaprogramowanie termostatów. Z biegiem czasu możemy sami nauczyć się ustawiać nasze termostaty, ale mając przed sobą ten pierwszy raz warto sięgnąć po pomoc profesjonalisty.

Przewagą ogrzewania na podczerwień jest niezwykła elastyczność tego systemu. Folie grzewcze jako jedyne urządzenie grzewcze na rynku pozwala na prostą rozbudowę systemu podłogowego o kolejne pomieszczenia. Jak to jest możliwe? Przeczytacie na temat w tekście Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – zalety i koszty.