Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania

Zapewnienie odpowiedniej temperatury domownikom to podstawowa funkcja domu. Od wyboru rodzaju ogrzewania zależy komfort, a często i zdrowie naszej rodziny. Czy za dziesięć czy piętnaście lat będziemy musieli podejmować tę trudną decyzję ponownie? Niekoniecznie. Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania, jakim jest podłogowe ogrzewanie na podczerwień, to rozwiązanie na całe życie, wygodne i ekologiczne. Przyjrzyjmy się bliżej jego unikalnym cechom.

W naszych warunkach klimatycznych od zawsze marzymy o cieple, które jest łatwo dostępne, wygodne, ale i niezawodne. Trendy z ostatnich lat pokazują, że kolejnym elementem cieplnej układanki staje się również ekologia, która nakazuje nam zastanowić się nad tym, w jakim stanie zostawimy środowisko naturalne dla naszych dzieci i wnucząt. Nakładają się na to również wymogi prawne eliminujące kopciuchy oraz dyrektywy Unii Europejskiej, w której każdy dom do 2050 roku ma być zeroemisyjny.

Koszt podłogowego ogrzewania domu ponosisz tylko raz

Elektryczne maty grzewcze i folie na podczerwień to ogrzewanie, które będzie na czasie także po 2050 roku. Ale czy będzie wtedy nadal sprawne? Wszystko zależy od sposobu instalacji i doboru wysokiej jakości urządzeń grzewczych.

  • Folia grzewcza - będzie służyć nam całe życie, gdy jej moc wynosi nie więcej niż 140 W i rozgrzewa się do temperatury 22°C pod podłogą pływającą i 34°C pod wylewką a jej struktura zapewnia całkowitą szczelność zabezpieczając węglową matrycę przed utlenianiem, natomiast montaż został wykonany w sposób chroniący folię grzewczą przed czynnikami mechanicznymi.
  • Mata grzewcza - będzie nie mniej trwała od płytek znajdujących się nad nią, gdy jest odporna na punktowe przegrzania zdarzające się w wyniku nierównomiernego rozłożenia kleju czy wylewki cienkowarstwowej i powstawania w efekcie pęcherzyków powietrza przy kablu grzejnym.

Gdy powyższe warunki zostaną spełnione, twoje ogrzewanie pozostanie po 2050 roku tak samo sprawne jak teraz i będzie ogrzewać stopy twoich wnuków, a może i prawnuków. Takie ogrzewanie domu okazuje się być jednorazowym wydatkiem. Ale czy to duży wydatek? Ile kosztuje podłogowe ogrzewanie domu na podczerwień?

  • 1 m2 folii grzewczej: 141 zł netto razem z montażem w systemie pod panelem laminowanym, 196 zł netto pod wylewką a 202 zł netto pod panelem winylowym i deską wielowarstwową. Montaż zawarty w cenie to 40/45 zł za 1 m2. Gotowy do montażu zestaw Heat Decor można zamontować samodzielnie.
  • 1 m2 maty grzewczej: 210 zł netto bez montażu.

Na tym kończą się wydatki inwestycyjne na folie na podczerwień i maty grzewcze.

Za ten rodzaj ogrzewania płacisz tylko raz, gdyż nie generuje dodatkowych kosztów. Pracuje bez cyklicznych prac serwisowych czy naprawczych. Jakie ma opinie i koszt użytkowania – sprawdzisz w artykule „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”.

Jeśli zastanawiasz się, czy dla ogrzania domu lepsza będzie mata grzewcza czy folia grzewcza, zapoznaj się z ich porównaniem w artykule „Folia czy mata grzewcza?”.

Ogrzewanie domu podczerwienią a zdrowie domowników

Bezserwisowe ogrzewanie domu podczerwienią to nowoczesny sposób na zapewnienie ciepła. W przeciwieństwie do standardowych grzejników i wodnego ogrzewania podłogowego podczerwień nie ogrzewa powietrza, tylko osoby i przedmioty, które napotka na swojej drodze. Dzięki temu ciepłe powietrze nie jest wprowadzane w ruch i przez to nie powoduje unoszenia się kurzu i roztoczy, co docenią szczególnie alergicy.

Podczerwień to najbardziej naturalne ciepło dla wszystkich żywych organizmów na Ziemi, ponieważ to ona ogrzewa nas poprzez promienie słoneczne, które dają życie na naszej planecie. Folie i maty grzewcze Heat Decor emitują natychmiast po włączeniu te same promienie podczerwone, aby zapewnić zdrowe i naturalne ciepło w domu. Więcej o wpływie podczerwieni na człowieka przeczytasz w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie”.

Bezserwisowe ogrzewanie domu to niższe koszty

Podstawową cechą folii i mat grzewczych Heat Decor są niższe koszty inwestycyjne w porównaniu do innych nowoczesnych źródeł ciepła. Dzięki temu można szybciej ukończyć inne planowane prace budowlane czy remontowe, przeznaczając na nie te kilka lub nawet kilkanaście tysięcy złotych, które zaoszczędzimy.

Późniejsze koszty ogrzewania domu ograniczą się wyłącznie do rachunków za energię elektryczną. Czy opłaty za ogrzewanie będą wysokie? Wbrew obawom pochodzącym z dawnych czasów, gdy w piecach kaflowych instalowano wkłady grzejne generujące horrendalne rachunki – niekoniecznie.

Promieniowanie podczerwone ogrzewa ściany, sufit i przedmioty w swoim zasięgu, które kumulują ciepło. Mniej go uchodzi z domu wraz z rozgrzanym powietrzem. Dodatkowo po tym jak wprowadzono Warunki Techniczne 2021 każdy nowo wybudowany dom musi posiadać bardzo skuteczną termoizolację, co sprawia, że zastosowanie ogrzewania podłogowego na podczerwień w tych domach można śmiało uznać za wybór numer 1 ze względu na maksymalną wygodę i niewielkie koszty użytkowania.

Co więcej, inwestycja w ogrzewanie podłogowe na podczerwień sprawia, że w domu niepotrzebna jest instalacja kominowa. Dom bez komina to kolejna oszczędność, ponieważ nie ma potrzeby przeprowadzania kontroli i jego ewentualnych napraw. Podczerwień sprawia, że w domu nie będzie systemu rur i innych przewodów, które także podlegają konserwacji, a w przypadku awarii – naprawom, co także generuje koszty.

Z biegiem czasu każdy system grzewczy będzie wymagał coraz więcej napraw, żeby ostatecznie zostać wymienionym. W przypadku ogrzewania foliami i matami grzewczymi Heat Decor jest to inwestycja na pokolenia, ponieważ jedyne, co może wymagać wymiany, to termostat. Dla porównania posiadając pompę ciepła trzeba liczyć się z koniecznością przeprowadzania regularnych przeglądów instalacji, a koszt takiego przeglądu wynosi nawet 1000 złotych.

Podczerwień to ekologia i niezależność energetyczna

Ogrzewanie podczerwienią wpisuje się w ekologiczny trend stopniowego ograniczania emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Produkty Heat Decor idealnie wpisują się w ten trend, ponieważ to ogrzewanie sprawia, że dom nie emituje żadnych szkodliwych substancji w wyniku ogrzewania. Ogrzewanie to zeruje tzw. „niską emisję” dwutlenku węgla i pyłów (występującą na wysokości do 40 m), odpowiedzialną w dużej mierze za powstawanie zimą smogu np. w miastach takich jak Rabka Zdrój czy Szczawnica, tak przyjemnych o innych porach roku.

Połączenie ogrzewania na podczerwień z instalacją fotowoltaiczną da nam jeszcze większe oszczędności. Promienie ze Słońca zamienione na energię elektryczną z powodzeniem zasilą folie grzewcze na podczerwień. Uzupełnienie tego systemu o magazyn energii da nam nie tylko długofalowe oszczędności, ale także niezależność energetyczną. Podwyżki cen prądu nie będą spędzały snu z powiek, ponieważ będziemy mieli dostęp do zmagazynowego prądu wyprodukowanego przez panele fotowoltaiczne.

Więcej o dotacjach na magazyn energii przeczytasz w artykule „Dotacja Mój Prąd 4.0 na magazyn energii i fotowoltaikę”.

Wygodne ogrzewanie na długie lata

Ogrzewanie podczerwienią daje nam niedostępny do tej pory poziom wygody w naszych domach. Maty i folie grzewcze sprawiają, że cała podłoga nagrzewa się równomiernie, co daje komfort harmonijnie ciepłej podłogi. Cechą charakterystyczną tej technologii w systemach grzewczych Heat Decor jest niższa temperatura pracy samych folii, przez co podłoga zachowuje pełną trwałość gwarantowaną przez producenta. Niższa temperatura folii grzewczych nie oznacza bynajmniej, że zmarzluchom będzie chłodno. Ogrzewanie podczerwienią zapewnia optymalną temperaturę odczuwalną przy jednocześnie niższej temperaturze samego urządzenia.

Zastosowanie programowalnych termostatów pozwala na dokładne ułożenie planu grzewczego z dokładnością co do godziny. Kiedy dom jest pusty, zaprogramowany termostat ustawi niższą temperaturę, a w porze przyjścia domowników dom szybko się nagrzeje do pożądanej temperatury.

Szybkość nagrzewania to także cecha wyróżniająca elektryczne ogrzewanie podczerwienią, co jest przydatne, kiedy wyjeżdżamy z domu na dłuższy okres. Dzięki wbudowanemu w termostat modułowi WiFi lub ZigBee można zdalnie włączyć ogrzewanie przed powrotem do domu.

Ogrzewanie podczerwienią to także prostota i szybkość montażu. Ekipy montażowe Heat Decor są w stanie zamontować i uruchomić całą instalację grzewczą w 1 – 2 dni. Jeśli zaś ktoś ma smykałkę do majsterkowania, to bez problemu będzie w stanie samodzielnie zamontować całą instalację. Szczegółowe instrukcje montażu folii grzewczych Heat Decor znajdziesz tutaj.

Zamów indywidualną wycenę i projekt ogrzewania domu podczerwienią razem z montażem.

Zobacz, jak działa folia grzewcza: