Koszt budowy domu – co go obniża?

Budowa domu to skomplikowane i wymagające przedsięwzięcie, które trzeba dobrze zaplanować, żeby raczej wybudować dom tanio niż przesadnie drogo. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że koszt budowy domu będzie niższy. Gdzie szukać oszczędności przy budowie domu? Na co zwrócić uwagę planując budowę? Co może niespodziewanie zwiększyć koszt budowy domu? Sprawdźmy!

Co obniża koszt budowy domu wiemy z doświadczenia wielu osób. Nie zawsze jest to priorytetem, ale obecnie inwestorzy częściej zwracają uwagę na obniżenie kosztów budowy domu niż wcześniej. Aby wydać mniej, już na etapie planowania budowy domu trzeba zwrócić uwagę na te trzy podstawowe kwestie:

  • Oszczędności należy szukać w wyborze technologii budowania, w źródle ciepła oraz doborze materiałów izolacyjnych.
  • Praktycznie na każdym etapie budowy domu pojawiają się nieprzewidziane wydatki. Im nasza wizja będzie prostsza i dokładniej przemyślana, tym będzie ich mniej a koszty budowy domu będą niższe.
  • Najwięcej kosztów generuje oczywiście sama budowa, ale koszty budowy domu można obniżyć na każdym etapie.

Co obniża koszt budowy domu lub go zwiększa?

Pierwszym etapem budowy domu jest wybór lokalizacji i działki. Lokalizacja jest kluczowa, ponieważ wpływa ona na cenę działki budowlanej – na przykład działka niewyposażona w media będzie tańsza. Wymaga ona jednak samodzielnego podłączenia działki do mediów, co wiąże się na koniec z większymi kosztami budowy domu. Pozorna oszczędność na wstępie prowadzi do większych wydatków w efekcie.

Ponadto miejscowości, które położone są w pobliżu ciągów komunikacyjnych, są droższe, a miejscowości z gorszym dojazdem są na ogół tańsze. Widzimy więc, że już sama lokalizacja wpływa na koszty budowy domu.

Kształt działki a koszt budowy

Kształt działki ma duży wpływ na koszt budowy. Działki położone na skarpie są bardzo klimatyczne, ale znacznie zwiększają koszt budowy domu, ponieważ wymagają dodatkowych zabezpieczeń, między innymi przed osunięciem się ziemi. Dlatego mniej wydamy na budowę na działce o minimalnym nachyleniu.

Umiejscowienie działki budowlanej a koszt budowy

Lokalizacja to jedno, ale samo umiejscowienie działki będzie miało wpływ na koszty budowy domu. Działki położone daleko od innych zabudowań może i są wymarzonym miejscem do spokojnego spędzania czasu, ale koszt doprowadzenia tam prądu, wody i innych mediów podwyższy ostateczne koszty budowy domu.

Projekt domu a koszt budowy

Żaden dom nie powstanie bez projektu spełniającego odpowiednie normy zawarte w polskim prawie budowlanym. Wybór projektu rzutuje bezpośrednio nie tylko na koszt jego powstania, ale także na późniejsze koszty eksploatacyjne. Od wyboru projektu zależą więc nie tylko koszty budowy domu, ale także na przebieg budowy czy nawet czas trwania realizacji inwestycji.

Technologia budowy domu a koszt budowy

Mamy do dyspozycji cały wachlarz materiałów, z których nasz wymarzony dom może być zbudowany. Podstawowym budulcem jest dom murowany z cegieł, pustaków czy bloczków. W zależności od wymagań możemy zastosować ściany jedno-, dwu- lub trójwarstwową. Możemy także zdecydować się na budowę domu szkieletowego, zwanego także kanadyjskim. Budowa domu szkieletowego trwa zdecydowanie krócej, ale jego wadą jest mniejsza pojemność cieplna. Oznacza to, że dom szkieletowy szybko będzie się nagrzewał, ale równie szybko straci temperaturę, gdy system grzewczy jest wyłączony lub dostarcza niższą temperaturę.

Możemy zdecydować się także na postawienie domu z bali. Taki budynek z pewnością dostarcza wrażeń estetycznych, ale koszt budowy domu z bali jest zdecydowanie wyższy niż pozostałych. Bierze się to z faktu, że postawienie takiego budynku wymaga specjalistycznej ekipy – o kosztach materiałów nawet nie wspominamy, bo wszyscy wiedzą, że są wysokie.

A może dom modułowy? Jest to najszybsza metoda budowy domu, ponieważ wykorzystuje się do niej gotowe prefabrykaty betonowe. Minusem jest ograniczony projekt, który narzuca producent, a indywidualne poprawki mogą być niemożliwe lub zwiększą znacząco koszty budowy domu modułowego. Niemniej, jest to opcja, którą rozważa coraz więcej osób. Koszty budowy domu modułowego są zróżnicowane ze względu na zastosowaną technologię. Na rynku istnieje sporo firm, które specjalizują się w sprzedaży takich domów. Zobacz film z montażu ogrzewania w domu modułowym.

Prace wykończeniowe a koszt budowy domu

Po zbudowaniu domu w stanie deweloperskim nadchodzi czas na kolejny etap jakim są prace wykończenioweWybór stolarki drzwiowej i okiennej będzie miał bezpośredni wpływ na późniejsze koszty eksploatacyjne, ale może także obniżyć koszty budowy domu. Wykończenie wnętrz pochłania wcale niemałą część budżetu, ale nie zawsze warto na tym oszczędzać. Pamiętajmy, że w tym domu spędzimy przynajmniej 10 lat swojego życia, a może i więcej. Mamy się w nim czuć po prostu komfortowo.

Termoizolacja a koszt budowy domu

Termoizolacja niezbędna w nowym domu jest ściśle powiązana z przepisami  (Warunki Techniczne 2021) a następnie z kosztami ogrzewania. W tej kwestii nie warto ciąć wydatków, ponieważ z odpowiednio wyizolowanego domu będzie uciekało mniej ciepła, a tym samym mniej zapłacimy za ogrzewanie zimą.

Na materiałach izolacyjnych nie można oszczędzać, ponieważ w późniejszym czasie może okazać się, że oszczędności przyniosły więcej złego niż dobrego. Początkowe niskie koszty budowy domu ze względu na zastosowanie tańszych materiałów izolacyjnych spowodują wysokie koszty ogrzewania.

Ogrzewanie a koszty budowy domu

Mamy już dom w stanie deweloperskim, wybraliśmy izolację i powoli bierzemy się za prace wykończeniowe. Zanim jednak zamówimy płytki, podłogi i zajmiemy się instalacjami wewnętrznymi, musimy pomyśleć o ogrzewaniu.

To jaką technologię grzewczą wybierzemy jest znaczącym elementem, który składa się na koszt budowy domu oraz jego użytkowania. Jeśli zrobimy „po łebkach” i nie przeanalizujemy swoich potrzeb, przyzwyczajeń, ale także trendów i dostępnych technologii, to skończymy z niepotrzebnie wysokim rachunkiem za ogrzewanie.

Jeśli mówimy o obniżeniu kosztów budowy domu w kontekście ogrzewania, to dostępne na rynku technologie oferują wiele możliwości.

Inwestycja w wodną podłogówkę oraz pompę ciepła typu powietrze-woda lub powietrze-powietrze jest dzisiaj atrakcyjna, ponieważ producenci obiecują niskie koszty eksploatacyjne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że niskie koszty eksploatacyjne obiecane przez producentów pomp ciepła nie biorą pod uwagę wielu istotnych czynników, takich jak:

  • Koszty przeglądu
  • Konserwacja urządzeń
  • Wymiana zużytych części

Powyższe rozwiązanie jest nawet czterokrotnie droższą inwestycją niż podłogowe ogrzewanie elektryczne, zwiększając tym samym koszt budowy domu. Porównanie pomp ciepła i bezserwisowego ogrzewania elektrycznego znajduje się w tekście „Jakie ogrzewanie – pompa ciepła czy folia grzewcza? Porównanie”

Natomiast inwestycja w ogrzewanie gazowe jest obecnie średnio opłacalna ze względu duże wahania cen tego paliwa na przestrzeni lat. Ostatnie miesiące to wręcz karuzela podwyżek cen gazu, a trzeba jeszcze pamiętać, że narodowy dystrybutor gazu – PGNiG wstrzymał nowe przyłącza na lata 2022 – 2023.

Jak bardzo wahały się ceny gazu i prądu na przestrzeni lat? Pisaliśmy o tym w tekście „Ceny energii, gazu i węgla dla gospodarstw domowych

Jeśli nie pompa ciepła i nie gaz, to może ogrzewanie podczerwienią?

Problemy z dostawami pomp ciepła o czym pisaliśmy w tekście „Pompa ciepła do domu – czy dotrze na czas do każdego?” oraz brak nowych przyłączy gazowych sprawiły, że inwestorzy coraz chętniej poszukują alternatywnych sposobów na ogrzewanie. Jeśli chcemy obniżyć koszty budowy domu, to poszukujemy rozwiązania idealnego, czyli taniego w zakupie oraz w eksploatacji, a przy tym wygodnego.

Jeśli postawimy dom z dobrych materiałów, które zapewniają odpowiednią izolację termiczną, to nasze możliwości w wyborze źródła ciepła nie muszą ograniczać się do pompy ciepła lub pieca na paliwo stałe. Ogrzewanie podczerwienią przez system z foliami grzewczymi obniży nam koszt budowy domu.

Koszt zakupu samych folii grzewczych dla domu o powierzchni 150 m2 wynosi około 15 300 zł. Można to samemu sprawdzić samodzielnie w kalkulatorze ogrzewaniaKoszt zakupu samej pompy ciepła – bez montażu i bez podłogówki wynosi minimum 20 000 zł (stan na jesień 2022 roku). Widać więc, że to folie grzewcze na podczerwień wpłyną na obniżenie kosztów budowy domu.

Szczegółowa analiza kosztów inwestycyjnych oraz eksploatacyjnych ogrzewania foliami grzewczymi oraz porównanie z innymi technologiami znajduje się w tekście: Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?”. 

Czego unikać przy budowie domu?

Jest kilka rzeczy, których lepiej się ustrzec przy budowie domu. Dla niektórych będą to rzeczy oczywiste, ale dla wielu osób mogą być wręcz odkrywcze.

Mostki termiczne

Jeśli chcemy obniżyć koszty budowy domu, to musimy zwrócić uwagę na jego bryłę. Należy unikać zbyt wymyślnych kształtów, ponieważ one generują powstawanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepłe powietrze. Prosta bryła jest najodpowiedniejszym kształtem, który nie sprawi nam kłopotów na początku budowy i w trakcie późniejszego użytkowania.

Koszt budowy piwnicy

Każdy wie, że posiadanie piwnicy wiąże się z wieloma plusami. Jednak – jak mawia przysłowie „ważne jest, aby plusy nie przysłoniły minusów”. Największą wadą piwnicy jest jej koszt. Budując dom musimy bowiem pomyśleć o izolacji termicznej, przeciwwilgociowej i przeciwwodnej. Są to na tyle wrażliwe elementy wpływające na koszty budowy domu, że nie powinniśmy na nich oszczędzać. Możemy jednak spróbować ograniczyć powierzchnię, którą będziemy musieli izolować rezygnując z piwnicy. Jeśli traktujemy piwnicę wyłącznie jako miejsce gospodarcze, to bardziej racjonalnym rozwiązaniem będzie powiększenie parteru o dodatkowe pomieszczenia, gdzie znajdzie się wszystko, co chcielibyśmy trzymać w piwnicy.

Wielkość domu

Jest to problem wielu polskich domów, których właściciele nie do końca pomyśleli o przyszłości. Trzeba dobrze się zastanowić i zaplanować przyszłość i dopiero potem planować wielkość domu. Wybudowanie wielkiego domu, który w tym momencie pomieści wszystkich członków rodziny wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. A co, jeśli w przyszłości część domowników – na przykład dzieci – opuszczą dom rodzinny? Jest to naturalna kolej rzeczy, więc wielkość domu trzeba dostosować do przyszłości. Ograniczając wielkość budynku do minimum, obniżymy koszty budowy domu.

Co obniża koszt budowy domu – podsumowanie

Obniżenie kosztów budowy domu jest jak najbardziej możliwe. Aby to osiągnąć, trzeba podejść do tego tematu racjonalnie i kompleksowo. Są etapy budowy domu, na których nie wolno wręcz oszczędzać – na przykład termoizolacja. Są również etapy – takie jak wybór ogrzewania, które pozwalają nam na większą swobodę, co przekłada się na obniżenie kosztu budowy domu. Warto się wcześniej dobrze nad tym zastanowić i zaplanować, żeby zachować więcej swobody budżetowej w urządzaniu wymarzonego domu.