Ogrzewanie na podczerwień – koszty i opinie

Ogrzewanie na podczerwień, koszty tej inwestycji oraz opinie na jej temat to wciąż zagadka dla zbyt wielu osób. Postanowiliśmy to zmienić! Ta innowacyjna technologia zmienia w naszych domach tak wiele na lepsze.

Świadomość negatywnych skutków ogrzewania węglem rośnie z roku na rok. Świetnie! Prawdopodobnie każdy mieszkaniec Polski doświadczył smogu, który zatyka nam płuca i trafia do każdego organu ciała. Słusznie mamy go dość! Coraz więcej osób celowo ochrania siebie i swoje dzieci przed smogiem. Kupujemy oczyszczacze powietrza. Przeprowadzamy się bliżej terenów zielonych. Te rozwiązania są rozsądne, ale czy wystarczające? Zdecydowanie nie.

Co jeszcze możemy zrobić, by znacząco poprawić jakość naszego życia?

Ogrzewanie domów paliwami stałymi nieuchronnie zwiększa ilość CO2 i pyłów w powietrzu. Jest także uciążliwe dla domowników. W młodym wieku regularne „wycieczki” do kotłowni możemy uznać za pożądaną dawkę ruchu i odmierzać z satysfakcją krokomierzem. W przypadku osób starszych czy o obniżonej sprawności fizycznej to już tylko utrapienie.

Ogrzewanie na podczerwień przy zastosowaniu folii grzewczych jest natomiast systemem bezobsługowym, zatem bardzo komfortowym w codziennym użytkowaniu. Dowiesz się o jego zaletach, kosztach i poznasz opinie o ogrzewaniu podczerwienią w niniejszym artykule.

Jeśli interesują cię koszty użytkowania grzejnika na podczerwień, sprawdź tekst na naszym blogu: „Grzejniki na podczerwień – zużycie prądu, miesięczne koszty“.

Prostota użytkowania to tylko jedna z ogromnych zalet ogrzewania budynków mieszkalnych systemem na podczerwień z foliami grzewczymi. Zanim przejdziemy do kosztów – co jeszcze możemy wyróżnić na plus?

Ogrzewanie podczerwone – zalety

 • Łatwość instalacji ogrzewania – cały dom ma ogrzewanie gotowe w 1-2 dni!
 • Inteligentne sterowanie ogrzewaniem.
 • Zbędny staje się komin, nie dopłacamy za jego budowę i utrzymanie.
 • Zero emisji pyłów i CO2 – lepsza jakość powietrza wokół domu.
 • Poprawa samopoczucia u alergików i osób chorych na astmę – ogrzewanie nie unosi kurzu i roztoczy.
 • Brak rur – większe możliwości aranżacji pomieszczeń.
 • Szybsze nagrzewanie pomieszczeń, bo fale podczerwieni ogrzewają jednocześnie podłogę, ściany, sufit i wszelkie przedmioty, dając na ciele natychmiastowe odczucie ciepła.
 • Niska temperatura pracy systemu na podczerwień skutkuje większą trwałością podłóg oraz najbardziej efektywnym wykorzystaniem prądu.
 • Najwyższa trwałość systemu opartego na foliach grzewczych, który bez serwisowania posłuży nam całe życie.

Plusów wynikających z przeprowadzenia termomodernizacji w miejscu zamieszkania lub po prostu – ze zmiany rodzaju instalacji grzewczej na ogrzewanie podczerwienią – jest oczywiście dużo więcej. Pisaliśmy już o nich w tekście „Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety.

Trochę mniej mówi się o samej zasadzie działania podczerwieni – być może z obawy, że temat jest nazbyt trudny. W rzeczywistości wcale nie trzeba posiadać wykształcenia ścisłego związanego z fizyką, by zrozumieć podstawę działania fal podczerwonych.

Podczerwień – działanie i zastosowanie

Zatem, na czym to polega? Z grubsza rzecz ujmując – na czerpaniu korzyści z promieni słonecznych. To właśnie Słońce było natchnieniem dla konstruktorów nowoczesnego systemu ogrzewania podczerwienią i dla naszych inżynierów. Energia cieplna, która dociera do nas w każdy słoneczny dzień, to nic innego jak fale elektromagnetyczne.

Fale te dzielimy na trzy rodzaje pod względem ich długości: promieniowanie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone.

Z kolei samą podczerwień możemy podzielić na trzy zakresy:

 • IR-A (fale krótkie), użyteczne np. w noktowizorach;
 • IR-B (fale średnie), stosowane m.in. w światłowodach;
 • IR-C (fale długie), które doskonale sprawdzają się w ogrzewaniu domowym.

Fale? Czy nie są groźne dla człowieka? Uspokajamy – nie dość, że fale elektromagnetyczne wykorzystywane w ogrzewaniu na podczerwień nie są szkodliwe dla naszego zdrowia, to bardzo często mają na nie pozytywny wpływ.

Prozdrowotna podczerwień

Wystarczy zajrzeć do gabinetów rehabilitacyjnych – znajdziemy w nich szereg urządzeń, które m.in. mają za zadanie regenerować i odnawiać tkanki mięśniowe. Działają poprzez długotrwałe naświetlanie ciała rozgrzewającymi falami podczerwonymi. Czy to oznacza, że uprawiając intensywnie sporty szybciej zregenerujemy się w pomieszczeniu z ogrzewaniem podczerwonym? Bardzo prawdopodobne!

Szerzej o prozdrowotnych właściwościach podczerwieni pisaliśmy już w artykule „Ogrzewanie podczerwienią a zdrowie, do którego lektury gorąco zachęcamy.

Podczerwień znajduje też zastosowanie w rolnictwie i hodowli zwierząt. Tak! Dzięki niej szybciej rosną uprawy i… rośliny w doniczkach. Jednak nas w tej chwili interesuje zastosowanie jej w budownictwie mieszkaniowym, gdzie systemy grzewcze z zastosowaniem folii na podczerwień instaluje się najczęściej w podłogach, a także w ścianach i sufitach. Promienniki podczerwieni umieszcza się natomiast na ścianach i sufitach. A wszystko to po to, by mieszkańcom było tak ciepło, jak lubią!

Interesującą ciekawostką jest fakt, że energia elektryczna zamienia się w podczerwień w materiale niemal doskonale czarnym (np. czysty węgiel czy wolfram), a ten znajduje się właśnie w foliach grzewczych i grzejnikach na podczerwień.

Ogrzewanie na podczerwień – koszty

Jednak kluczowe pytanie w przypadku tak dużego przedsięwzięcia, jak instalacja ogrzewania w całym domu, dotyczy kosztów. Ile wynosi koszt samego montażu oraz ile miesięczne zapłacimy za prąd korzystając z ogrzewania elektrycznego opartego na podczerwieni?

Ogrzewanie na prąd starego typu, różne panele i piece akumulacyjne, przyzwyczaiło nas do myśli, że jest to kosztowne w eksploatacji rozwiązanie i niezbyt efektywne. To już odległa przeszłość! Przyjrzyjmy się bliżej, kiedy ogrzewanie na podczerwień jest z ekonomicznego punktu widzenia najlepszym wyborem.

Rozważymy przykładowy dom o powierzchni 150m2. Najpierw zwróćmy uwagę na te czynniki, które mają znaczący wpływ na energooszczędność ogrzewania płaszczyznowego podczerwienią. Zatem istotne są:

 • materiały użyte do budowy domu oraz ich termoizolacyjność,
 • ocieplenie budynku (w przypadku domów ocieplonych nieprawidłowo lub wcale ogrzewanie na podczerwień w ciągu kilku lat stanie się nieopłacalne),
 • szczelności stolarki okiennej i drzwiowej,
 • oczekiwania względem pożądanej temperatury w pomieszczeniach mieszkalnych,
 • w przypadku bloków mieszkalnych – kondygnacja, na którym mieszkanie się znajduje.

Przewidując koszty inwestycji, starajmy się pamiętać o tych istotnych szczegółach, bowiem znacząco wpłyną one na moc użytych folii oraz koszt eksploatacji i będą przydatne np. podczas konsultacji z naszym specjalistą. Tu warto wspomnieć, że cena folii grzewczych Heat Decor jest taka sama dla każdej ich mocy.

Materiały i opłaty za prąd

Na początek weźmy na tapetę orientacyjne ceny poszczególnych materiałów. Przykładowo, już od około 200 zł brutto rozpoczynają się ceny za gotowy do montażu zestaw z folią grzewczą Heat Decor w opcji 100 cm szerokości bez termostatu. Najprostszy termostat, niezbędny w tym typie ogrzewania, można kupić już od 79 brutto zł (stan na kwiecień 2024 roku). Gotowy zestaw jest idealny do pojedynczych pomieszczeń i samodzielnego montażu.

Ogrzewanie na podczerwień pod panelami lub deską warstwową

Przy całym domu o powierzchni 150 m2i podłogówce pokrywającej optymalne 70% powierzchni, czyli 105 m2, koszt wszystkich materiałów bez montażu oraz bez termostatu wyniesie około 12 439 zł brutto przy zastosowaniu folii grzewczej HD-G pod panelami laminowanymi. Jeśli kładzione są podłogi z bardzo trwałych paneli winylowych SPC, stosujemy specjalistyczne folie HD-PRO z gwarancją na 30 lat i koszt całkowity bez montażu wyniesie około 22 682 zł brutto. Pod panele winylowe i deskę trójwarstwową można zastosować również wzmocnioną folię grzewczą HD-EPL, i koszt całkowity bez montażu wyniesie 18 482 zł brutto (ceny aktualne na kwiecień 2024 roku).

Ogrzewanie na podczerwień pod wylewką

W nowym domu o powierzchni 150 m2 najczęstszym wyborem będzie jednak folia grzewcza HD-EPL w systemie pod wylewkę, gdy chcemy mieć akumulacyjny system grzewczy i pełną swobodę doboru wierzchnich okładzin, w tym płytek. Koszt kompletu materiałów bez montażu i termostatów wyniesie około 21 363 zł brutto, zakładając 70% powierzchni grzewczej czyli 105 m2 (w kwietniu 2024 roku).

Można zastosować również rozwiązanie mieszane. Indywidualną wycenę opracujemy w dwa dni robocze – zapraszamy do skorzystania z formularza. Powyższe ceny nie zawierają kosztu termostatów, który zależy od ilości pomieszczeń i wybranego modelu (manualny lub programowalny Wi-Fi/ZigBee). Koszt zakupu możemy wygodnie rozłożyć na eRaty od Santander Bank.

Dodatkowe ogrzewanie – grzejnik na podczerwień (panel grzewczy)

Jeśli w niektórych pomieszczeniach potrzebne będzie dodatkowe ogrzewanie za pomocą paneli grzewczych na podczerwień  (grzejników), to w Heat Decor możemy zaoferować szereg funkcjonalnych i atrakcyjnych wizualnie modeli. Grzejniki metalowe są w cenie już od 560 zł brutto za promiennik o mocy 300 W,a  ceramiczne grzejniki dekoracyjne z termostatem w cenie od 690 zł brutto o mocy 500 W w kilku modnych wzorach (ceny aktualne na kwiecień 2024 roku). Do ich instalacji potrzebna będzie jedynie wiertarka lub można dokupić do nich mobilny stelaż i ustawić wprost na podłodze.

Miesięczny koszt ogrzewania na podczerwień

Szacuje się, że orientacyjny, miesięczny koszt ogrzewania podczerwienią w systemie podłogowym z folią grzewczą w nowym domu w standardzie WT21 plasuje się w przedziale od 3,70 zł do 5,55 zł  za 1 m2 podłogówki brutto (przy cenie prądu aktualnej na kwiecień 2024). Dokładniej koszty ciepła dla swojej powierzchni do ogrzania można oszacować w kalkulatorze.

Rozłożenie folii grzewczych w tej skali budynku wygląda tak jak poniżej.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu, który pokazuje poszczególne fazy montażu.

Zwrot pieniędzy za ogrzewanie podczerwienią

Gdy zainwestujemy w ogrzewanie podczerwienią rezygnując ze starszego typu ogrzewania na koniec roku czeka nas miła niespodzianka:

Ulga Termomodernizacyjna – czytaj więcej. To zwrot w kwocie nawet 106 00 zł dla małżeństwa.

Dofinansowanie do ogrzewania podczerwienią

Ogrzewanie podczerwienią jako elektryczne i zeroemisyjne objęte jest dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze w kategorii „nowoczesne ogrzewanie elektryczne”. Folie grzewcze Heat Decor znajdują się na liście ZUM urządzeń dopuszczonych do objęcia dofinansowaniem.

Porównanie kosztów ogrzewania podczerwienią, gazem i pompą ciepła

Aby w pełni ocenić i porównać koszty ogrzewania różnymi systemami grzewczymi należy zsumować koszt instalacji, serwisowania i przewidywany koszt użytkowania w okresie np. 15-letnim. Założenie, że warto najpierw zapłacić więcej za instalację, by następnie płacić mniej za użytkowanie, może okazać się błędne.

Dokładne porównanie kosztów ogrzewania podczerwienią, gazem i pompą ciepła znajduje się w artykule: „Ogrzewanie podłogowe elektryczne, czy się opłaca?“.

Niskie koszty montażu podłogówki na podczerwień – oszczędność na długie lata

Ogrzewanie na podczerwień jest prostsze i dużo tańsze w instalacji niż jakiekolwiek inne ogrzewanie oparte na tradycyjnym rozprowadzaniu ciepła wodą czy na odchodzącym do lamusa historii procesie spalania.

Nieco wyższe obecnie koszty eksploatacji ogrzewania podczerwienią niż w przypadku paliw stałych czy gazu skonsumują uzyskaną na instalacji systemu oszczędność dopiero… za około 15-20 lat!  Weźmy jednak pod uwagę, że:

 • po takim czasie piec na pewno będzie już do wymiany lub gruntownej konserwacji,
 • ceny paliw stałych i gazu będą już tylko rosnąć.

Tymczasem ogrzewanie foliami grzewczymi na podczerwień bez dodatkowych kosztów posłuży nam dalej. Jest również rozwiązaniem, które będzie nadal preferowane w roku 2050 – do tej daty wszystkie budynki w Unii Europejskiej mają stać się zeroemisyjne.

Jeśli dodatkowo zdecydujemy się na połączenie fotowoltaiki z foliami grzewczymi, które obniży nam koszty prądu, ogrzewanie na podczerwień stanie się bezkonkurencyjnym wyborem pod względem ekonomicznym teraz i przez wszystkie kolejne lata.

Trwałość podłóg z ogrzewaniem na podczerwień

Stosowanie folii grzewczej w montażu bezpośrednio pod panele czy deskę warstwową doczekało się badań przeprowadzonych na foliach grzewczych Heat Decor przez producentów takich jak Arbiton, Boen, Weninger czy Classen. Wnioski są nader optymistyczne!

Instalując folię grzewczą o mocy 80 W/m2 z pełną matrycą grzewczą i wąskimi odstępami na docinanie (1 cm), czyli taką jak przebadane folie grzewcze, można utrzymać przedłużoną gwarancję na podłogę sięgająca 10 i więcej lat.

Dokładne warunki utrzymania gwarancji na podłogę można pobrać z dokumentacji folii grzewczej.

Gdzie kupić ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Markowe ogrzewanie elektryczne produkcji Heat Decor, firmy specjalizującej się w ogrzewaniu na podczerwień, dostępne jest obecnie:

 • w sklepie firmowym w Krakowie na ulicy Gromadzkiej 54,
 • w sieci sklepów Castorama,
 • w sklepie online na niniejszej stronie,
 • na Allegro.

Więcej o zestawach z ogrzewaniem podłogowym do jednego pokoju dostępnych w sieci sklepów Castorama przeczytasz tutaj.

Ogrzewanie na podczerwień – opinie

Nawet najobszerniej przedstawiona symulacja kosztów oraz opis wszystkich zalet wynikających z wyboru proekologicznego i ekonomicznego systemu ogrzewania nie są wystarczające dla podjęcia decyzji dopóki nie spojrzymy na opinie użytkowników.

Folie grzewcze Heat Decor można kupić także poza naszym sklepem np. na Allegro i tam wśród osób, które je nabyły i zamontowały uzyskują średnią ocen 4,9/5. Kilka opinii zadowolonych klientów, które najbardziej rozgrzały nam serca, brzmi:

„Bardzo fajny wynalazek i dobre wykonanie. Słoneczko w domu.”

„Mega przydatne i mega praktyczne jeśli chodzi o montaż.”

„Po sprawdzeniu wszystko działa więc z mojej strony mogę polecić a i obsługa klienta bardzo fajna bez problemu odpowiadają na wszystkie pytania”

„Fajnie równo grzeje,mała moc a efekt niezły.ok”

„Wszystko super, zgodnie z opisem! Działa świetnie. Polecam!”

„Bardzo eleganckie wykonanie, minimalna grubość, niski pobór energii.”

„wszystko ok. nawet działa i grzeje 😉 Duży komfort ciepłej całej powierzchni podłogi Bez widocznych grzejników, gniazd, kabli…”

„rewelacyjny zestaw godny polecenia, świetnie spełnienia swoją funkcję. super jakość, czytelna instrukcja montażu, przystępna cena.”

„idealne rozwiązanie dla każdego kto lubi mieć ciepłą podłogę. Produkt wysokiej jakości i prosty do montażu . szybkie nagrzewanie”

„to naprawdę działa. montaż bez większych problemów dla osoby która nigdy nie miała kontaktu z tą technologią. Całość łącznie z siatką uziemiającą to niecały 1 cm podwyższenia. Folia położona pod panel winylowy . Efekt ciepła bardzo pożądany. Nie zauważyłam zwiększenia poboru prądu przez 2 miesiące.”

„Polecam wszystkim! Rozwiązanie zastąpiło u mnie piece kaflowe z wkładami elektrycznymi. Wreszcie pokój ogrzewa się równomiernie, zapewniając wskazaną temperaturę i przyjemne ciepełko. Dzięki utrzymaniu stałej temperatury co jest prostsze w przypadku takiego pokrycia powierzchni (piec w rogu po drugiej stronie okien, grzał tylko od rogu i słabo promieniował) i wyrównywanie jej tylko w razie spadku, zużycie prądu zmniejszyło się średnio o ok. 8 kWh dziennie. wysoka jakość wykonania, przyjemny efekt ciepła “od dołu”, stabilna temperatura pomieszczenia, pokrycie całego pokoju, mniejsze zużycie prądu”

„dziękuje serdecznie super zakup super towar super grzeje super cena.jak dla mnie to rewelacja tego szukałem .pozdrawiam”

 

Zachowaliśmy oryginalną pisownię zacytowanych opinii. Można je znaleźć przy naszych produktach na Allegro – są w 100% wiarygodne. Pozdrawiamy Allegrowiczów!

Podsumowanie

Mamy szczerą nadzieję, że ten artykuł naświetlił Państwu tematykę kosztów całego przedsięwzięcia, jak i wydatków związanych z użytkowaniem naszego zielonego, ekologicznego i ekonomicznego systemu grzewczego.

System grzewczy na podczerwień Heat Decor oparty jest na produkowanych i rozwijanych przez nas foliach grzewczych do różnego rodzaju podłóg:

 • HD-G – ogrzewanie pod panele laminowane,
 • HD-EPL - pod wylewkę, pod panele winylowe SPC i pod deskę warstwową,
 • HD-PRO - pod deskę warstową i panele winylowe SPC.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu. Służymy wsparciem i fachowym doradztwem. Dobierzemy optymalne rozwiązanie względem indywidualnych możliwości. Uwzględnimy te mniejsze, jak i większe oraz oryginalne marzenia o domowym komforcie i życiu w zgodzie z naturą. Nowoczesnym ogrzewaniem – zmieniamy przyszłość na zieloną!

TU ZAMÓWISZ WYCENĘ I PROJEKT