Fotowoltaika i ogrzewanie elektryczne: wszystko, co musisz wiedzieć

Śledząc pogodę na ogół trudno oprzeć się wrażeniu, że Słońce w Polsce nas unika. Co nie zmienia faktu, że my, Polacy, chcielibyśmy je widzieć i czuć każdego dnia, bez wyjątku! Jak te fakty pogodzić, skoro nie potrafimy (jeszcze) zaprogramować Słońca na wymarzony przez nas tryb non-stop? Odpowiedzią jest efektywna fotowoltaika święcąca tryumfy na polskim rynku, którą dopełnia ogrzewanie elektryczne w swym najbardziej nowoczesnym wydaniu: folie grzewcze na podczerwień.

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień działa w naszym domu jak Słońce. Stosując jednocześnie panele fotowoltaiczne do jego zasilania, dbamy o środowisko oraz zasobność naszych portfeli. Koszty związane z zakupem i montażem szybko się zwracają.

Ogrzewanie na podczerwień – czym jest?

Czym jest ogrzewanie podczerwienią? Można powiedzieć, że w pewnym sensie jest powrotem do korzeni. Przenieśmy się wyobraźnią jakieś sto lat wstecz. Pewnie wielu czytelników tego tekstu kojarzy choćby z widzenia starodawne piece kaflowe. Miały one w domach trojakie przeznaczenie: ogrzewały pomieszczenie oraz wodę i pełniły funkcję kuchenki.

Kafle tych właśnie pieców promieniowały ciepłem. Nie było to ogrzewanie konwekcyjne, znane z odchodzących w przeszłość kaloryferów! Czy był to efektywny sposób zamiany energii spalania na promieniowanie podczerwone kafli? Nie. Większość energii szła w komin wraz z pyłami i dwutlenkiem węgla. Tego byśmy dzisiaj nie chcieli. Co więcej, piec stał w jednym punkcie pomieszczenia i nie nagrzewał go równomiernie. Takie były wady ogrzewania na podczerwień w wersji retro.

Do najgenialniejszych wynalazków poprzedniego wieku należy, mające wpływ na komfort milionów osób, tzw. ogrzewanie centralne miejskie. Nierozerwalnie wiąże się ono niestety z wysokimi kosztami montażu i serwisowania całej instalacji. Wodę ogrzewają w nim zwykle dymiące elektrociepłownie. Wymiana cieplna w mieszkaniach wzbudza powietrze w ruch i je osusza. Straty energii są po drodze niebagatelne.

Zobacz czym jest folia grzewcza na podczerwień w tekście pt. “Ogrzewanie na podczerwień — wady i zalety“.

Tymczasem historia lubi się powtarzać. Radiacja cieplna to ponownie najlepszy sposób na srogą zimę i chłodne poranki. Przy czym podłogowe systemy ogrzewania podczerwienią są sprytniejsze od pradawnych pieców kaflowych. Przebijają również ogrzewanie gorącą wodą. Jedzenia na nich co prawda nie ugotujemy, ale łagodnie i równomiernie ciepła podłoga jest dla nas zdecydowanie atrakcyjniejsza niż bambosze!

Spójrzmy na listę korzyści, dla których wybierane są folie na podczerwień:

  • są bezemisyjne i bezserwisowe;
  • ogrzewają równomiernie całe pomieszczenie;
  • ich temperatura pracy nie przekracza 28-32 stopni;
  • ciepło czuć od razu po włączeniu;
  • są o 30% bardziej efektywne niż tradycyjny grzejnik elektryczny;
  • nie unoszą kurzu,
  • w całym przeciętnej wielkości domu można je zamontować w 1 dzień.

Minusy? Jako nowy produkt sprawiają nam trudność, gdy przychodzi do rozróżnienia folii słabej i wysokiej jakości. A te potrafią bardzo różnić się od siebie. Słabsze folie nie nadają się np. pod wylewkę czy pod panele winylowe SPC.

O tym jaki jest wpływ ogrzewania podczerwienią na zdrowie pisaliśmy w tekście pt. “Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie“.

Mata grzewcza lub folia na podczerwień – czym się różnią?

Bardzo podobne funkcje do folii spełnia mata grzewcza, jednak nie wszędzie może być stosowana. Na czym polegają różnice między folią a matą grzewczą? Matę instalujemy tylko pod płytkami ceramicznymi, gresowymi lub kamiennymi, które pełnią taką rolę, jak kafle w piecu kaflowym. Mata zbudowana jest z włókna szklanego, na którym zamontowany jest cienki przewód grzewczy powlekany teflonem. Świetnie nada się jako ogrzewanie pod wylewkę cienkowarstwową.

Z kolei elektryczna folia na podczerwień stosowana jest bardziej uniweralnie w ogrzewaniu podłogowym, ściennym i sufitowym. Folia ma formę płaskiego i cienkiego grzejnika, którego działanie opiera się na podczerwieni. Prąd płynący przez pastę grafitową zanurzoną w wielowarstwowej folii PET generuje promieniowanie dalekiej podczerwieni. Grubość folii nie przekracza na ogół pół milimetra. Można ją dopasować do własnych potrzeb pod względem wymiarów i siły grzewczej.

Jak już wspomnieliśmy, istnieje możliwość regulowania mocy systemów grzewczych. Ma to ogromne znaczenie w celu kontrolowania kosztów ogrzewania, ale jest też po prostu wygodną formą dozowania ciepła w domu. Co ciekawe i bardzo użyteczne, można kontrolować moc grzewczą w każdym pomieszczeniu indywidualnie. Ma to ogromne znaczenie, gdy zachodzi konieczność zastosowania wyższej temperatury np. w pokoju dziecka, lub gdy „na pokładzie” w domu przebywa rasowy zmarzluch.

Szczegółowe porównanie folii i mat grzewczych na podczerwień można znaleźć w tekście pt. “Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie“.

Termostaty, czyli ogrzewanie elektryczne i kontrola temperatury

By w pełni panować nad poziomem ciepła w domu, niezbędne jest zaopatrzenie się w termostat lub regulator temperatury. W zależności od zainstalowanego systemu i własnych preferencji potrzebne będą inne rodzaje termostatów.

Termostat pokojowy najlepiej odnajduje się przy ogrzewaniu ściennym i sufitowym, a także przy zastosowaniu grzejnika elektrycznego. Termostat do ogrzewania podłogowego może pełnić dwojaką funkcję, ponieważ jednocześnie kontroluje temperaturę w pomieszczeniu oraz samej podłogi, by zapobiec jej przegrzaniu przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnej temperatury pokojowej. Z kolei regulator temperatury jest niezbędny do ustawiania temperatury podłogi w ogrzewaniu podłogowym.

W zależności od indywidualnych zapotrzebowań można też dobrać termostat pod kątem sposobu sterowania nim. Dla osób idących z duchem czasu i lubujących się w technologicznych nowościach polecamy termostaty elektroniczne. Dodatkową funkcją niektórych modeli z tego kręgu jest WiFi, które pomoże nam zapanować nad ogrzewaniem w domu także wtedy, gdy nas w nim nie ma. Czy wizja powrotu do ciepłego domu po długiej i męczącej podróży zimą nie jest kusząca? Trudno odpowiedzieć przecząco.

O walorach zastosowania ogrzewania na podczerwień można by się rozpisywać bardzo szeroko, choć ostateczny wniosek z nich jest jasny i prosty – zdecydowanie warto zainwestować w instalację tego systemu w naszych domach.

Jednak nie sposób nie zauważyć, że system ten nie może działać bez udziału prądu. Jak zmniejszyć naszą zależność od zmienności jego cen?

O tym czym dokładnie jest termostat dowiecie się z tekstu “Termostat – czym jest, do czego służy i jak kupić właściwy?“.

Jednak co w wypadku, gdy chcemy cieszyć się zdrowym i naturalnym ogrzewaniem na podczerwień, nie planując generalnego remontu? W tym przypadku z pomocą przychodzą nam grzejniki na podczerwień lub promienniki podczerwieni stosowane w większych pomieszczeniach. Są to grzejniki elektryczne, które emitują przyjazne promieniowanie podczerwone ogrzewające pomieszczenie. I tutaj możemy zdecydować się na odpowiedni dla nas wariant, wybierając model grzejników szklanych, metalowych lub dekoracyjnych.

Fotowoltaika – jak działa?

Na szczęście i na to można znaleźć sposób. Po pierwsze, warto zainteresować się rozwiązaniami z nurtu fotowoltaiki. Pozyskiwanie prądu ze Słońca jest hitem energetyki i jego rola gwałtownie rośnie, także w Polsce. Dlaczego?

Darmowa energia

Po pierwsze inwestujemy w panel fotowoltaiczny. Zwykle potrzebny jest nam więcej niż jeden i najczęściej umieszczamy go na dachu swojego budynku lub w innym miejscu nakierowanym na południe i niezasłoniętym przez inne obiekty. Panel składa się z modułów fotowoltaicznych (te zaś z ogniw), które zasilają w prąd stały tzw. falownik. Zadaniem falownika jest przekształcenie prądu stałego w zmienny, odprowadzany na bieżąco do sieci energetycznej i zwiększający nasz “zapas” darmowej energii, którą pobieramy w miarę potrzeb.

Od lipca 2022 weszły nowe zasady rozliczania fotowotlaiki – tzw. net – billig. O opłacalności nowego systemu pisaliśmy w tekście pt. “Net billing – jak policzyć opłacalność fotowoltaiki“.

Kumulacja oszczędności

Po drugie, warto uzmysłowić sobie, że całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej oraz ogrzewania na podczerwień zwróci nam się w stosunkowo niedługim czasie. Napiszemy o tym bardziej szczegółowo w osobnym artykule. Nakłady na oba te systemy są mniejsze, niż na tradycyjne rozwiązania w rodzaju pieca na pellet czy paliwa ciekłe. Oszczędzimy również na ich serwisowaniu.

Zielona przyszłość

Po trzecie, temat ochrony środowiska, dbałości o planetę i przede wszystkim ograniczenia emisji CO2 jest jednym z topowych nie tylko w całej Unii Europejskiej, co na całym świecie. Rząd niemal każdego państwa debatuje obecnie jak sprawić, by ludzie chętniej sięgali po ekologiczne rozwiązania w codziennym życiu. Pozostając jednak na naszym polskim podwórku, trzeba wspomnieć o dwóch kluczowych programach, które mają nas skutecznie zachęcić do korzystania z ekologicznych rozwiązań w budownictwie.

Termomodernizacja i fotowoltaika – dofinansowanie

Mój Prąd” – jest to program mający na celu zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Wspiera osoby, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby i mają podpisaną do tego celu odpowiednią umowę z siecią energetyczną. Wsparcie udzielane jest w formie dotacji do 50% kosztów kwalifikowanych (jednak w kwocie nieprzekraczającej 5000 zł na dany projekt).

Nieco większy zakres inwestycji obejmuje program „Czyste powietrze”. Zakłada on dofinansowanie wymiany wszelkich „kopciuchów” na nowoczesne źródła ciepła oraz pozostałych działań związanych z termomodernizacją. Biorąc udział w programie, możemy liczyć na kwotę dofinansowania do 30 000 zł przy poziomie podstawowym, oraz 37 000 zł przy poziomie podwyższonym (poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów).

Remontującym przysługuje również Ulga Termomodernizacyjna, o której szerzej napisaliśmy tutaj.

Zatem, czego więcej trzeba, by nasz dom stał się domem ekonomicznym i ekologicznym, skoro możemy uzyskać wsparcie finansowe na ten cel, a w efekcie długofalowym – korzyści materialne i zdrowotne? Chyba już tylko świadomej i przemyślanej decyzji oraz optymalnego doboru odpowiednich materiałów.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w tej chwili na rynku pojawiło się mnóstwo nowych rozwiązań, nowych technologii i przez to bardzo łatwo się pogubić w całym tym gąszczu. Jeszcze trudniej sprawnie zdecydować o optymalnym doborze systemu dla własnego domu.

Dlatego w Heat Decor przychodzimy z pomocą każdemu, kto przymierza się do inwestycji budowlanej lub termomodernizacji. Jesteśmy firmą znającą tematykę ogrzewania elektrycznego na wskroś, działamy na arenie polskiej i międzynarodowej. Mamy autorskie rozwiązania w dziedzinie systemów grzewczych, które cieszą się ogromnym powodzeniem i są polecane przez doświadczonych instalatorów. Posiadamy certyfikowane produkty, które zapewnią niskie koszty utrzymania domu i spokojną przyszłość

Już dziś zawalcz z nami globalnie – o lepsze i zielone jutro dla Ziemi i indywidualnie – o inteligentnysamowystarczalny dom dla Ciebie i Twoich najbliższych. By wszystkim nam żyło się lepiej.