Ogrzewanie na podczerwień – fakty i mity

Już od wielu lat obserwujemy stały wzrost zainteresowania grzejnikami na podczerwień oraz foliami grzewczymi. Te zasadniczo różne urządzenia grzewcze łączą dwie cechy: są zasilane prądem i rozprowadzają ciepło poprzez fale podczerwone. To inny rodzaj ogrzewania niż znany z większości polskich domów, bo nie polega na rozgrzewaniu powietrza, które następnie krążąc po domu ogrzewa ludzi, lecz na ogrzewaniu ludzi bezpośrednio. Ale czy folia grzewcza jest zdrowa? Czy grzejnik na podczerwień jest szkodliwy? Wokół każdej nowości powstaje wiele mitów i niedomówień. W artykule omówimy fakty i mity na temat ogrzewania podczerwienią.

Skąd się biorą mity?

Każdy nowy produkt musi zmierzyć się z problemem mitów narastających wokół niego – przesadnie dobrych i niesprawiedliwie złych. Dlatego wybór systemu grzewczego powinien być poprzedzony gruntownym rozeznaniem. Na grupach tematycznych na Facebooku pojawiają się pytania i dyskusje na temat ogrzewania podczerwienią. Niektóre pytania wydają się dość oczywiste, a inne są podyktowane mitami, które krążą wokół tego systemu grzewczego. A przez lata narosło ich całkiem sporo.

Z mitami musiały i muszą radzić sobie inne popularne w Polsce systemy grzewcze, np. pompy ciepła, a wcześniej olej opałowy. Podczerwień jest jednak w pewnym sensie awangardą wobec tradycyjnych systemów grzewczych.

Na temat zasady działania ogrzewania podczerwienią pisaliśmy np. w tekście „Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.

Mity na temat ogrzewania podczerwienią

Na wstępie zaznaczamy, że przytoczone przez nas mity, to zapytania osób zrzeszonych w grupach tematycznych na Facebooku oraz internetowych forach. Zebraliśmy je w jedną całość, żeby za jednym razem obalić wszystkie nieprawdziwe lub nieprecyzyjne informacje na temat systemu grzewczego na podczerwień.

Folia grzewcza jest słaba i delikatna?

Folia grzewcza jest urządzeniem, które może wydawać się delikatne, przez co wielu osobom wydaje się, że podczas montażu łatwo może dojść do jej uszkodzenia. Jednakże każda folia grzewcza to przede wszystkim mocna wielowarstwowa folia PET, w której ukryta jest grzewcza matryca węglowo-grafitowa. W tym przypadku folia PET, znana powszechnie z butelek do napojów, okazuje się produktem ekologicznym. Dlaczego? Bo zapewnia wysoką wytrzymałość systemowi grzewczemu. Im grubsza jest folia grzewcza – tym bardziej wytrzymała.

Przy zachowaniu standardowych środków ostrożności zawartych w instrukcji folia grzewcza nie ulegnie uszkodzeniu podczas montażu. Dodatkowo, każda folia grzewcza znajduje zastosowanie do innego typu podłogi. Do podłóg bardziej elastycznych zaleca się folię najbardziej wytrzymałą, czyli np. HD-PRO, która wytrzyma duży nacisk i jest stosowana pod panelami winylowymi.

O wszystkich typach folii grzewczych Heat Decor pisaliśmy w tekście „Porównanie folii grzewczych – czym się różnią?”.

Folie grzewcze ulegają awariom

Co do zasady, to każde urządzenie może ulec awarii. W przypadku folii grzewczych może być to jednak wyłącznie awaria spowodowana uszkodzeniem mechanicznymJeśli folia grzewcza jest prawidłowo zamontowana, to nie ulegnie awarii. W folii grzewczej (i w grzejnikach na podczerwień) nie ma bowiem części mechanicznych, stąd awarie są w zasadzie wykluczone. Ogrzewanie to jest również bezobsługowe, tj. nie generuje kosztów eksploatacyjnych w postaci napraw, wymiany zużytych części czy okresowych przeglądów.

Dlaczego ogrzewanie podczerwienią nie generuje kosztów eksploatacyjnych? Dowiecie się tego z tekstu: „Ogrzewanie domu bez kosztu napraw i serwisowania.

Promiennik podczerwieni i grzejnik na podczerwień – to jest to samo?

Promiennik podczerwieni i grzejnik na podczerwień (panel grzewczy) są czasem stosowane jako dwa określenia tego samego produktu. To błąd. Promiennik podczerwieni jest urządzeniem, które choć działa na podobnej zasadzie co grzejnik na podczerwień, to ma zupełnie inne zastosowanie. Promienniki pobierają większą moc niż grzejniki i najczęściej stosuje się je w warunkach przemysłowych, np. do ogrzewania hal produkcyjnych, mają też mniejszą powierzchnię, a fale podczerwieni, których są źródłem, przenoszą więcej energii niż w przypadku paneli grzewczych. Są instalowane na wysokości przynajmniej 3 metrów nad podłogą. Potrafią nagrzewać się nawet do 270°C. Gdy szukamy grzejnika na podczerwień do pokoju, nie należy zastępować go promiennikiem podczerwieni.

A jak działa grzejnik na podczerwień? Możecie przeczytać o tym w naszym tekście „Lepszy niż farelka – ile prądu zużywa grzejnik podczerwieni?”.

Net-billing nie jest opłacalny

Dlaczego piszemy o systemie rozliczeń fotowoltaiki? Ponieważ wiele osób, które posiadają folie grzewcze bądź grzejniki na  decydowało się na zamontowanie fotowoltaiki, dzięki której ogrzewanie elektryczne było jeszcze bardziej opłacalne. Wprowadzenie net-billngu, czyli nowego systemu rozliczeń sprawiło, że wiele osób zaczęło zastanawiać się nad sensem takich inwestycji. Okazało się jednak, że „nie taki diabeł straszny jak go malują”, ponieważ net-billing nadal jest opłacalny. Nowy system różni się co prawda w swoich założeniach, ponieważ ma zachęcać do autokonsumpcji wytworzonej energii. Nie zmienia to jednak faktu, że połączenie fotowoltaiki z elektrycznym ogrzewaniem na podczerwień nadal pozostaje opłacalną inwestycją.

Wiele osób obawiało się i obawia nadal, że net-billing nie będzie opłacalny dla prosumentów. My policzyliśmy czy się to opłaca. Wyniki naszych wyliczeń znajdziecie w tekście „Net billing – jak policzyć opłacalność fotowoltaiki”.

Mata i folia grzewcza to jest to samo

Mata i folia grzewcza są pojęciami stosowanymi na przemiennie jako określenie jednego produktu. Trzeba jednak wiedzieć, że są to dwa odrębne urządzenia, które mają różne zastosowania. Matę grzewczą montuje się bezpośrednio pod płytkami, czyli w łazience lub kuchni. Folię grzewczą montuje się pod pozostałymi rodzajami podłóg, czyli pod panelami laminowanymi, winylowymi czy pod wylewką.

Jaka jest różnica między matami, a foliami grzewczymi? Dowiecie się tego z tekstu „Folia czy mata grzewcza? Kluczowe różnice i porównanie”.

Czy podczerwień jest niebezpieczna dla kobiet w ciąży?

Powyższe pytanie również pojawiło się na jednej z grup na Facebooku i rozbudziło zagorzałą dyskusję. Trzeba tutaj jasno powiedzieć: podczerwień nie ma negatywnego wpływu na kobiety w ciąży i w ogóle na zdrowie. W ogrzewnictwie stosuję tzw. długą podczerwień, która nie ma żadnego negatywnego wpływu na zdrowie. Dowodem na to jest zastosowanie podczerwieni w lecznictwie oraz np. w saunach.

Jaki jest wpływ podczerwieni na zdrowie? Pisaliśmy na ten temat w tekście „Ogrzewanie podczerwienią, a zdrowie”.

Czy folia grzewcza ogrzeje dom?

System grzewczy z foliami elektrycznymi na podczerwień jest w stanie bez problemu zapewnić komfortową temperaturę w domu i pełnić rolę jedynego źródła ciepła. Warunkiem jest jednak odpowiednia termoizolacja domu, która nie pozwoli ciepłu uciekać na zewnątrz. Drugim elementem warunkującym odpowiednie osiągi jest odpowiednie zaprogramowanie termostatu. Za jego pomocą dostosujemy system grzewczy na podczerwień do codziennego grafika domowników. Kiedy dom stoi pusty, to termostat obniży temperaturę, żeby nie ogrzewać niepotrzebnie pustych przestrzeni. Dopiero wraz z powrotem domowników, system „podkręca” temperaturę do odpowiedniej.

System grzewczy z foliami grzewczymi jest na tyle elastyczny, że dobrze spełnia rolę zarówno podstawowego i dodatkowego źródła ciepła. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować ogrzewanie w jednym pomieszczeniu, a potem stopniowo uzupełniać je o koleje pokoje. O zaletach ogrzewania foliami grzewczymi w jednym pokoju pisaliśmy w tekście „Ogrzewanie podłogowe w jednym pomieszczeniu – zalety i koszty”.

Czy folia grzewcza sprawdzi się w mieszkaniu?

Nader często pojawiają się relacje osób, które zainwestowały w podczerwień do swojego mieszkania w bloku lub kamienicy. Najczęściej są to komentarze negatywne, ponieważ okazuje się, że ogrzewanie nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu grzewczego. Ogrzewanie podczerwienią, jak każde inne, jest wrażliwe na stopień wyizolowania budynku. Inwestycja w termomodernizację bloku czy kamienicy wymaga sporego nakładu finansowego więc decydując się na ogrzewanie foliami grzewczymi bądź grzejnikami na podczerwień trzeba mieć na uwadze, że system będzie niewydolny w słabo ocieplonym bloku czy kamienicy.

Nie bez wpływu na koszty ogrzewania elektrycznego na podczerwień pozostają także okna i drzwi, które w takich budynkach są co najmniej w złym stanie lub są wręcz zabytkowe. Przed inwestycją w ogrzewanie na podczerwień trzeba więc dokładnie zorientować się czy kwestii izolacji termicznej budynku. Najlepiej nie projektować ogrzewania samodzielnie tylko zasięgnąć rady profesjonalistów.

Mocniejsza folia grzewcza jest lepsza

To mit powiązany z obawą „Czy folia grzewcza dogrzeje moje mieszkanie?” i ogólnym przekonaniem, że jeśli coś jest mocniejsze – to jest lepsze. W przypadku folii grzewczej ta zasada sprawdza się tylko w połowie. To prawda, że grubsza folia grzewcza, a więc mocniejsza, zmniejszy ryzyko usterek podczas samodzielnego montażu oraz będzie miała większą trwałość pod podłogą typu panele winylowe czy deska warstwowa. Ale czy folia grzewcza, która ma moc 220 W/m2 jest lepsza niż folia grzewcza o mocy 80 W/m2? Otóż nie. Zwykle mają nawet tę samą cenę. Dlaczego?

Folia grzewcza o największej mocy w przeciętnym pomieszczeniu będzie włączała się w dłuższych odstępach czasu grzejąc krótko i mocno oraz dostarczając więcej ciepła, niż jest to potrzebne. Natomiast folia grzewcza o mniejszej mocy będzie ogrzewała pomieszczenie bardziej równomiernie, dostarczając taką ilość ciepła, która jest najbliższa temperaturze ustawionej na termostacie. Folie grzewcze o niższej mocy są bardziej przyjazne dla powierzchni, pod którą są umieszczone, nie powodując skoków temperatury, i bardziej oszczędne. Folie grzewcze o dużej mocy sprawdzają się natomiast w pomieszczeniach przemysłowych i o słabej termoizolacji oraz dużych ubytkach ciepła.

Montaż folii grzewczej pod wylewkę to ryzyko

W przypadku tego mitu jest wręcz przeciwnie – najbezpieczniejszym sposobem montażu folii grzewczej jest ten pod wylewką. Folia grzewcza pod wylewką ma najbardziej stabilne warunku, jest chroniona przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed dostępem wody, i może działać naprawdę bardzo, bardzo długo w niezmienny sposób. Prawdopodobnie ekipa instalująca folię grzewczą pod wylewkę zdąży wychować wnuki, a ona będzie nadal działać. Zobacz, jak przebiega jej montaż:

Lepiej zainstalować folię grzewczą pod sufitem

Montaż folii grzewczej pod sufitem rozpowszechnił się głównie ze względu na stosowanie jej w starych mieszkaniach i domach o wysokich pomieszczeniach, gdzie taniej jest zrobić sufit podwieszany niż przeprowadzić remont podłogi. Nie oznacza to jednak, że jest to faktycznie oszczędny wybór. W systemie sufitowym nie uzyskamy takiego samego komfortu cieplnego co w systemie podłogowym zużywając tę samą ilość energii elektrycznej, skutkiem czego system sufitowy będzie pracował dłużej oraz intensywniej, a to przełoży się na rachunki.

Czasem jednak nie ma wyboru i jedyną opcją jest instalowanie folii grzewczej w suficie czy ścianie. W pomieszczeniach o dobrej termoizolacji nadal może mieć to sens. Sposobem na komfortowe i efektywne wykorzystanie systemu grzewczego z foliami grzewczymi w ścianie lub suficie nie jest zatem zwiększanie mocy folii grzewczej i bardziej intensywne działanie systemu, lecz szczególnie dokładne zadbanie o ocieplenie budynku i pomieszczeń z tak umiejscowionym systemem.

Więcej odpowiedzi na temat folii grzewczych znajduje się w: FAQ – najczęściej zadawane pytania.

Podsumowanie

Kupując ogrzewanie na podczerwień, czy każde inne, nie możemy przysłowiowo „dać się zwariować”. Mając świadomość, że niejednokrotnie system grzewczy pozostanie z nami na lata, lepiej jest dokładnie zorientować się w jego charakterystyce. Jeśli decyzja zostanie podjęta i zdecydujecie się na ogrzewanie podczerwienią, to wówczas najlepiej zwrócić się do osób, które zawodowo zajmują się tematyką ogrzewania na podczerwień.